Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ózon három kínai nagyváros körül
(Rovat: Környezetünk védelme, Időjárás és előrejelzése - 2010.08.15 09:00.)

Az európai MetOp-A műholdon repülő francia építésű műszerrel a légkör legalsó rétegében, a troposzférában felgyülemlő ózon mennyiségét is mérni tudják.

Ez az ózon nem az a sztratoszférikus – vagyis a légkör felső részében található – ózon, amit évtizedek óta vizsgálnak műholdakkal, s amivel kapcsolatban jól ismert fogalom az ózonlyuk. Itt a légkör legalsó, kb. 15 km-es magasságig húzódó rétegéről, a troposzféráról van szó. Az ózon ilyen magasságban nem fejt ki olyan jótékony hatást, mint a sztratoszférában. Míg a felsőlégköri ózon véd bennünket a Napból származó ultraibolya sugárzás káros hatásai ellen, addig a belélegzett ózon maga is egészségkárosító hatású.

Az Eumetsat által üzemeltetett, 2006-ban indított MetOp-A poláris meteorológiai műholdon üzemel a Francia Űrügynökség (CNES) IASI (Infrared Atmospheric Sounding Interferometer) nevű detektora. Az infravörös tartományban működő műszert a légkör hőmérsékleti és nedvességprofiljának meghatározására fejlesztették ki, de alkalmas bizonyos légköri gázok, például az ózon, a szén-monoxid és a metán megfigyelésére is.


A három vizsgált nagyváros környéke. A színskála a 2005-ös adatok alapján számított népsűrűséget jelzi, ami a legpirosabb részeken 1000 fő/km2. (Kép: G. Dufour et al.)

Egy francia kutatók által nemrég publikált tanulány három kínai nagyváros – Peking, Sanghaj és Hong Kong – környezetére vonatkozó, 2008-ban végzett napi méréssorozat eredményeivel foglalkozik. Vizsgálták a troposzférikus ózon koncentrációjának évszakos változását.


Hong Kong. (Kép: Phovoir)

Az eredmény meglepő. Míg a nyugati nagyvárosok esetén az ózon mennyisége márciustól egészen nyár végéig folyamatosan növekszik, addig keleten június és augusztus között csökken a koncentráció. Ilyenkor a monszun nyomán betörő hidegebb csendes-óceáni friss levegő segít az alacsony légrétegeknek az ózontól való megtisztításában. A légszennyezettség rendszeres, folyamatos méréséhez azonban célszerű lenne hasonló detektort geostacionárius pályára küldeni, hiszen onnan a felszín egy adott területe állandóan megfigyelhető volna.


A nyári monszun jótékony hatása a három város közül Pekingben érvényesül a legkevésbé. (Kép: G. Dufour et al.)

Felbocsátása óta az IASI jelentős eredményeket ért el. Mérhetővé vált például az ammónia koncentrációja, s a nemrég Európát beborító, Izlandról származó vulkáni hamu nyomon követésében is nagy hasznát vették. A MetOp-A-hoz hasonló két következő európai meteorológiai mesterséges hold felbocsátása 2012-ben és 2016-ban várható. Mindkettő fel lesz szerelve hasonló detektorral.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024