Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hatalmas olajfolt a Mexikói-öböl vizén
(Rovat: Környezetünk védelme, Katasztrófák ellen , Envisat - 2010.04.29 08:00.)

A Louisiana és Mississippi államok partjai közelében április 20-án felrobbant és később elsüllyedt olajfúró toronyból még mindig folyik az olaj. Műholdfelvételeket is használnak a szennyezés követésére.

A hatóságok szerint naponta legalább 160 ezer liter olaj (de lehet, hogy sokkal több) ömlik a megsérült kútból, másfél kilométerrel a felszín alól. Mostanra a folt kiterjedése megközelítette a 100 km-t. Az amerikai parti őrség és más szervezetek azon dolgoznak, hogy – amennyire csak lehet – megakadályozzák az olajnak a part közelébe jutását. Ott van ugyanis a Mississippi deltavidéke, amely szigorúan védett természetvédelmi terület, s az olajszennyezés beláthatatatlan károkat okozna az élővilágban. Egyelőre kísérleti jelleggel megkezdték a víz felszínén úszó olaj felgyújtását, hátha ezzel a módszerrel mérsékelni tudják legalább a partvidékre leselkedő veszélyt.

A robbanás megölt tizenegy, a fúrótornyon dolgozó embert. Sokan mások is megsérültek. A robbanást követő tűz több mint egy napon át lángolt, mielőtt a fúrótorony elsüllyedt a tengerben.

A katasztrófa nyomán beindult a távérzékelő műholdakat üzemeltető államok és szervezetek összefogása, így sok más mellett az európai Envisat műholddal is figyelik a Louisiana és Mississippi államok partjainál megrongálódott és elsüllyedt Deepwater Horizon fúrótoronyból ömlő olaj terjedését. Az alább példaként bemutatott felvétel április 26-án készült a hold ASAR (Advanced Synthetic Aperture Radar) nevű radarberendezésével. A fekete-fehér radarképen az olajfolt a jobb alsó részen, sötétszürke foltként látható. A Mississippi deltavidéke a kép közepén és balra ugyancsak jól kivehető.


(Kép: ESA)

Április 25-én készítették a következő két felvételt, egy-egy amerikai távérzékelő mesterséges hold segítségével. A rosszabb felbontású, de nagy látómezőt biztosító MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) érzékelő a NASA Aqua holdjának fedélzetéről az egész környéket „látja”. A kép jobb oldalán különösen élesen elkülönül a folt a víztől, mivel ez utóbbin a Nap állása miatt épp a detektor irányába tükröződik a napfény.


(Kép: NASA / MODIS Rapid Response Team)

A nagyobb felbontású, a folt déli peremének egy részletét mutató másik képet a NASA Earth Observing-1 (EO-1) műholdjának ALI (Advanced Land Imager) műszerével készítették. A felvételen kivehető hajók feltehetőleg épp a mentési munkálatokban vettek részt. A folt színét nem csak az olaj, hanem a megkötésére alkalmazott vegyszerek is alakítják.


(Kép: NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024