Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kanadai radarműhold indult
(Rovat: Környezetünk védelme, A nemzetbiztonságért , Katasztrófák ellen - 2007.12.16 08:41.)

A nagy sikerű Radarsat-1 utóda szolgáltatja majd a legjobb felbontású kereskedelmi radarképeket a Föld felszínéről.

Kanada következő generációs radaros távérzékelő műholdja egy orosz Szojuz hordozórakéta orrkúpjában startolt Bajkonurból. Az időpont magyar idő szerint december 14-én 14:17 volt. A Radarsat-2 indítása az eredeti elképzelésekhez képest nem kevesebb, mint 6 évet késett. A késedelemnek műszaki és politikai okai egyaránt voltak. Az elmúlt években lecserélődött a műhold gyártója és a pályára állításhoz megrendelt hordozórakéta is. Az eredeti szándék szerint Delta-2 rakétát használtak volna, de az amerikaiak aggályoskodtak a katonai alkalmazások miatt. 2005-ben olyan – a műholdra potenciálisan káros – rezgéseket is találtak a Delta-2-nél, amelyek kárt okozhattak volna az űreszközben az indítás alatt. Ezért a kanadaiak inkább új hordozóeszköz után néztek.


A Radarsat-2 napelemtáblájának tesztje a szerelőcsarnokban (David Florida Laboratory, Ottawa, Kanada)

Az előd, a Radarsat-1 több mint 12 éve szolgáltat radarfelvételeket, mintegy 7 évvel túlélve tervezett élettartamát. A régi műhold még mindig működőképes, de a Radarsat-2 biztosítja majd a folyamatosságot. A gyűjtött adatokat kereskedelmi, tudományos és katonai célokra is hasznosítják. A kanadai hatóságok számára aktuális probléma az északi-sarkvidéki felségterületeik védelme. A térség iránt az utóbbi években növekvő nemzetközi „érdeklődés” tapasztalható. A Radarsat adatainak eddig több mint 60 országból akadtak fizető felhasználói is.


A Radarsat-2 a hordozórakétán, a start előtt. (Kép: Roszkoszmosz)

Három hónapos tesztüzem után jövő év elején kezdődhet a rendszeres működés. A hold kb. 800 km magas, közel poláris napszinkron pályán kering majd. Naponta 14-szer kerüli meg a Földet, 24 naponként halad el adott földfelszíni terület fölött. A fedélzeti C-sávú (5,405 GHz) apertúraszintézis-radar éjjel-nappal, derült és felhős időben akár mintegy 3 méteres felbontású képeket készíthet a Föld felszínéről. Újdonság a Radarsat-1-hez képest, hogy az antenna irányát változtatni is tudják, ezért szélesebb sávok is feltérképezhetők, illetve a felhasználóknak adott esetben nem kell annyi ideig várni, míg a hold pályáján ismét ugyanazon terület fölött halad el. Csökken majd az idő az adatok kérése és felvétele, valamint kiértékelése közt, ami főleg a katonai és katasztrófavédelmi célú felhasználást segíti. A Radrsat-2 képeit alkalmazzák még pl. mezőgazdasági termésbecslésre, környezeti monitorozásra, a felszínmodellek finomítására, hajók útvonalának követésére, a tengeri és szárazföldi jégtakaró változásainak regisztrálására.


Fantáziarajz a Radarsat-2-ről a Föld körüli pályán (Kép: MDA)

A jövőre vonatkozó kanadai tervekben egy három radaros műholdból álló konstelláció (Radarsat Constellation Mission) kiépítése szerepel, 2012-től kezdve.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024