Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Megjelent az ESA Bulletin 164. száma
(Rovat: Kontinensünk hajósai, Nyereség a kontinensnek , Távoli világok kutatói - 2016.07.23 08:15.)

Az új szám a tavalyi IV. negyedév legfontosabb eseményeinek krónikája.


Az ESA Bulletin 164. számának címlapja. (Kép: ESA)

A magazin a nyitó cikkében összefoglalja az európai űrséták történetét. A cikk aktualitása kettős, egyrészt fél évszázada hajtotta végre Alekszej Leonov az első űrsétát, másrészt a legújabb európai űrséta Tim Peake brit ESA-űrhajós nevéhez fűződik. Eddig tíz európai űrhajós 19 űrsétát hajtott végre, összesen valamivel több mint 100 órát töltve „odakint”. A rekorder egyértelműen a svéd Christer Fuglesang, aki öt űrsétája során csaknem 32 órát töltött a szabad világűrben.


Tim Peake brit ESA-űrhajós 2016. január 16-án hajtotta végre az ESA történetének 19. űrsétáját. (Kép: ESA / NASA)

Hosszú cikkben méltatja a Bulletin az Alphabus távközlési műholdplatform sikerét. Ezen alapul az eddig épített legnagyobb európai távközlési műhold, az Alphasat, amely 6,6 tonnás, 40 méter fesztávolságú napelemtáblái 12 kW elektromos energiával látják el a fedélzeti rendszereit. A platform kifejlesztése számos mutató tekintetében nagyon kedvező helyzetbe hozta az európai műholdas távközlési ipart.


Fantáziarajz a Föld körül keringő Alphasatról. (Kép: ESA / J. Huart)

Részletesen ismertetik az ESA tervezett Asteroid Impact Mission (AIM) küldetését, amely a tervek szerint a 2020. november–decemberi indítási ablakban startol és 2022 júniusában érkezik a Didymos kisbolygóhoz. Ez lesz az űrkutatás történetének első küldetése, amelyiknek egy kettős kisbolygó a célpontja. Leszállóegysége leereszkedne a kisbolygó holdjára, maga az AIM szonda pedig megfigyelné, amint a NASA DART űrszondája becsapódik a kisbolygó felszínébe.


Az ESA 2020-ban indítaná AIM űrszondáját, amely 2022-ben érkezne a Didymos kisbolygóhoz (Kép: ESA / ScienceOffice.org)

A kiadvány második felében rövid helyzetjelentést olvashatunk az ESA futó programjairól.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024