Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Veterán olasz űrhajós készülhet az ISS-re
(Rovat: Kontinensünk hajósai, Az űrállomás és kontinensünk - 2015.08.14 07:15.)

Paolo Nespoli, az ESA olasz űrhajósa harmadszor is feljuthat a Nemzetközi Űrállomásra, másodszor az alaplegénység tagjaként, hosszú időtartamú repülésre.

A veterán olaszt júliusban jelölték az 52/53. alaplegénység tagjának. A tervek szerint öt hónapig tartó küldetésre 2017 májusában Szojuz űrhajóval indulhat. Paolo Nespoli 1957. április 6-án született, így már a következő űrrepülése megkezdése előtt betölti a 60. életévét, vagyis a legidősebb űrutazók nem túl népes csoportjába fog tartozni. (John Glenn 77 évesen indult második űrrepülésére, korábban a 61 évesen ötödszörre az űrbe induló Story Musgrave tartotta a korrekordot, de második űrrepülésekor Charles Simonyi is túl volt már a hatvanon.)

Az űrrepülésre a NASA és az Olasz Űrügynökség (ASI) közötti külön egyezmény keretében kerül sor. Ez lesz az egyezmény alapján végrehajtandó harmadik hosszú időtartamú repülés Luca Parmitano 2013-as (Volare) és Samantha Cristoforetti idén véget ért (Futura) küldetése után. Ilyenkor az olasz űrhajósok – bár az ESA űrhajóscsapatának tagjai – olasz színekben dolgoznak az ISS-en, más olaszok, más alkalmakkor viszont ESA-űrhajósokként kerülnek sorra. Paolo Nespoli első (rövid) űrrepülése ugyancsak a közvetlen NASA–ASI egyezmény része volt, második (és első hosszú) űrrepülését viszont ESA színekben hajtotta végre.

Paolo Nespoli 1998 augusztusában a NASA 17. űrhajós osztálya hallgatójaként kezdte meg az űrhajóskiképzést, amelyet 2000-ben fejezett be, megszerezve a minősítést az űrrepülőgépes küldetésre és az ISS-en történő munkavégzésre. 2001-ben kiképzést kapott a robotkar használatára, 2003-ban pedig űrsétára. 2004-ben Csillagvárosban folytatódott a kiképzése, ahol elsajátította a Szojuz űrhajóra vonatkozó ismereteket. 2006-ban jelölték az STS–120 küldetésbe.

2007. október 23. és november 7. között a Discovery űrrepülőgéppel az STS–120 küldetés tagjaként járt először a világűrben és az ISS-en. A kéthetes repülés alatt legfontosabb feladatként közreműködött a Node–2 modul ISS-hez illesztéséhez. Az Espera küldetés keretében tudományos kísérleteket végzett és oktatási programokban is részt vett.


Paolo Nespoli az ISS 26/27. állandó személyzetének fedélzeti mérnöke a Cupola modul ablakában (2011. január). (Kép: NASA)


Paolo Nespoli (és a képen látható Cady Coleman) 2011. május 23-án intett búcsút az ISS-nek és az ott maradó társaknak. Nespoli esetében a búcsú nem örökre, csak néhány évre szólt. (Kép: NASA)

2008-ban jelölték következő repülésére, a 26/27. alaplegénység tagjának. 2010. december 15. és 2011. május 24. között – ezúttal ESA színekben – 159 napot töltött a világűrben. Kutatási programja a MagISStra fantázianevet viselte. A tudományos kísérletek mellett előző űrrepüléséhez hasonlóan ezúttal is bekapcsolódott az oktatási programokba. Második űrrepülésének számunkra legfontosabb tényezője, hogy ő volt a részben magyar Neurospat kísérlet egyik alanya.


Paolo Nespoli Csillagvárosban gyakorolja a Neurospat kísérlet végrehajtását (2010). (Kép: ESA / S. Corvaja)


Paolo Nespoli az agyműködést vizsgáló, részben magyar Neurospat kísérlet alanyaként az ISS-en (segítője: Cady Coleman). (Kép: ESA / NASA)

Második űrrepülése óta az ESA ESRIN központjában (Frascati, Olaszország) és az ESA Űrhajós Központjában (EAC, Köln, Németország) dolgozott. Kijelölését követően a Moszkva melletti Gagarin Űrhajóskiképző Központban megkezdte a felkészülést a következő küldetésére.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024