Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A kis Szlovénia első két műholdja
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe - 2020.09.06 07:15.)

A legutóbbi Vega start (VV16) kapcsán megemlítettük: pályára került szlovén szomszédaink első két műholdja. Az egyik ráadásul nem is kicsi...

A 65 kg (!) starttömegű NEMO-HD (Next Generation Earth Monitoring and Observation – High Definition) földmegfigyelő holdnak kettős feladata van. Azon túl, hogy – mint neve is mutatja – különféle távérzékelési feladatokat és szolgáltatásokat kell végeznie, fontos volt, hogy fejlesztése kapcsán a szlovén szakemberek éles programon tanulmányozhassák az űrtechnikát.

A műholdat a Kanadában lévő Torontói Egyetem Repülési és Űrrepülési Tanulmányok Intézetének Űrrepülési Laboratóriuma (University of Toronto, Institute for Aerospace Studies – Spaceflight Laboratory, UTIAS/SFL) fejlesztette ki. Az űreszköz alapja a UTIAS/SFL GNB (Generic Nanosatellite Bus) műholdbusza, melynek egy példánya (Nautilus műhold) már repült.

A NEMO-HD műholdat a Vega rakétán lévő (olasz fejlesztésű és cseh összeszerelésű) SSMS platformról 515 km magas, 97,45°-os hajlásszögű pályára bocsátották. A NEMO-HD mérete nem véletlenül akkora, amekkora, hisz egy viszonylag nagyméretű kamera köré kellett építeni az űreszközt.



A NEMO-HD logója (fent) és a „kiterített” műhold


A NEMO-HD képalkotó kamera üzemmódjának legfontosabb adatai. Balról jobbra: a csatorna neve, a hullámhossztartomány, a legnagyobb felszíni felbontás és a letapogatott sáv szélessége. (Forrás: UTIAS/SFL)


A NEMO-HD video üzemmódjának adatai. Balról jobbra: a csatorna neve, a legnagyobb felszíni felbontás és a letapogatott sáv szélessége. (Forrás: UTIAS/SFL)

A kisebbik szlovén hold a TRISAT 3U, egy 3,5 egységes (35 cm hosszú, 3,5 literes, 5 kg-os) – CubeSat. Ezt a maribori SkyLabs Kft. építette a Maribori Egyetem fejlesztése és irányítása mellett. A spin-off cég SkyLabs alakította ki a NANOsky buszt, melynek ez az első repülő példánya. A 6 éves tervezett élettartamú űreszköz két kihajtható napelemtáblával rendelkezik, és elsődleges feladata a földfelszín fotózás különféle infravörös tartományokban. Ehhez 14 – egymást nem átfedő – színképi sáv és egy 100 mm-es optika áll rendelkezésre. A letapogatási sáv (az 530 km magas és 97,51 fokos inklinációjú pályáról) 64 km-es, a legjobb felbontás 100 méter körüli.


Balra a NANOsky platform (kép: SkyLabs), jobbra első repülő példánya a TRISAT. (Grafika: Univeristy of Maribor)

A SkyLabs egyébként egy-egy áramkörre integrált alrendszereket is fejleszt, melyeket komplett készletekként árulnak. Ezek:

  • NANOeps – akkumulátort is tartalmazó komplett tápegység,
  • NANOcomm – full-duplex telemetriai adóvevő,
  • NANOimager – közeli infravörös (NIR) és rövid hullámú infravörös (SWIR) minikamera-rendszer,
  • a NANOobc-1 fedélzeti számítógép, és
  • a NANOlink szoftverrádiós adóvevő egység.

Ezeket a rendszereket – annak érdekében, hogy ki legyenek próbálva éles repülési körülmények között (flight heritage) – természetesen mind beépítették a TRISAT 3U-ba.

Szlovénia egyébként társult tagja az Európai Űrügynökségnek (ESA). A hazánk területének és lakosságának nagyjából ötödével rendelkező ország az ESA 2020-as költségvetéséhez 3,2 millió euróval járul hozzá. (A magyar befizetés ennek nagyjából a 3,5-szerese.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024