Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A tizenkettedik Electron
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe - 2020.06.13 09:15.)

Az amerikai Rocket Lab cég rakétája összesen öt műholdat állított alacsony Föld körüli pályára Új-Zélandból.

Június 13-án, magyar idő szerint 7:12-kor az új-zélandi, Mahia-félszigeten lévő rakétaindító helyről startolt a Rocket Lab vállalat Electron típusú rakétája, melynek ezúttal a „Don’t Stop Me Now” nevet adták (a Queen együttes 1978-as számának címére utalva). Ez volt a feltörekvő cég relatíve olcsó és gyorsan kivitelezhető ún. „rideshare” (útiköltség-megosztásos) üzleti modelljére alapozott rakétájának 12. indítása. A fedélzeten elhelyezett műholdak közül három az amerikai Nemzeti Felderítő Iroda (National Reconnaissance Office, NRO), egy-egy pedig a Bostoni Egyetem (Boston University), valamint az Ausztrál Légierő tulajdonában áll. Az NRO holdak feladatát nem közölték.

Az ANDESITE a NASA ELaNa (Educational Launch of Nanosatellites) programjának keretében indult. A Bostoni Egyetemen fejlesztették, s a Föld magnetoszféráját és az űridőjárást fogja tanulmányozni. Ez egy 5,5 kg tömegű, 6 egységes (6U) CubeSat, mely 3-tengelyes gyorsulásmérővel felszerelt pikoműholdakat fog kibocsátani. Ezek az anyaholddal (MULE) kötelékben repülve és hálózatként dolgozva fognak működni.


Az ANDESITE és 8 pikoholdja egy rajzon...

...és videón. (Forrás: BU)

A New South Wales Canberra Space (Ausztrália) és az ország kormányának közös fejlesztése az RAAF M2 Pathfinder távközlési-kísérleti és műszaki-demonstrációs hold. Ez az Ausztrál Légierő (RAAF) által tervezett RAAF M2 műhold néhány kritikus elemét tesztelő, „kockázatcsökkentő” űreszköz. Tömege 4 kg, energiaellátását napelemek biztosítják, fedélzetén AIS és ADS-B vevőket, valamint szoftverrádiót helyeztek el.


Az M2 Pathfinder. (Kép: UNSW)

A két- vagy háromfokozatú, 12–13 tonna induló tömegű és 1,2 m átmérőjű Electron rakéták (egy sikertelen starttal) 2017 májusában mutatkoztak be. Akkor az „It’s a Test” („Ez egy kísérlet”) nevű hordozóeszköz első és a második fokozata rendben működött és az orrburkolat is rendben levált. Viszont – miközben a rakéta 224 km magasan és nominális pályán haladt – (mint később kiderült) a kommunikációs rendszer meghibásodott és az Electronnal elveszett a kapcsolat. Ezért a repülésirányító rendszer – biztonsági okokból – felrobbantotta a rakétát.

A 150–225 kg hasznos terhet néhány száz km magas pályára állítani képes rakéta következő tíz startja ugyanakkor sikeres volt. A repülések keretében mintegy 800 kg össztömegben közel félszáz mikro-, és miniműhold került – többnyire 500 km magas – pályára. Úgy tűnik, hogy a mostani, 12. repülés is teljes siker volt, rakétafokozat-visszahozatali kísérlet nem szerepelt a tervek között.


A Rocket Lab összeszerelő és indítóállásának rajza

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024