Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Világrekorder japán műhold
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe, Új eszközök és anyagok - 2020.01.18 07:15.)

Giunness-rekordot ért a legalacsonyabb pályán működő földmegfigyelő műhold a Japán Űrügynökségnek (JAXA).

A SLATS (Super Low Altitude Test Satellite) vagy más néven Cubame (Tsubame) indításáról annak idején, 2017 decemberében mi is beszámoltunk, és felvázoltuk a vele végzendő újszerű kísérletek tervét is. Nemrég a JAXA honlapján büszkén tette közhírré, hogy a műhold bekerült a Guinness-rekordok könyvébe, mint az a földmegfigyelő űreszköz, amely hosszabb időn át a legkisebb felszín feletti magasságban tudott üzemelni. Ez a magasság pedig 167,4 km volt.


A műhold csapata a rekord elismeréséről szóló oklevéllel. (Kép: JAXA)

A földmegfigyelő holdak számára a felszíni felbontás növelése miatt fontos, hogy minél közelebb keringjenek a Földhöz, amelyről a felvételeiket készítik. Nagyon alacsony pálya esetén viszonylag egyszerűbb (olcsóbb) fedélzeti kamerával is jó eredményt lehet elérni. Csakhogy a légellenállás a 200–300 km-es „szuperalacsony” magasságban már ezerszer nagyobb, mint a megszokott alacsony Föld körüli pályákon. Ráadásul az atomos oxigén nagy koncentrációja is megnehezíti a műholdfejlesztők dolgát, hiszen elősegíti a szerkezeti anyagok gyors korrózióját.

A Cubame műholdat működése során hét különböző, egyre kisebb magasságban próbálták ki. A beüzemelését követően először 271,5 km, majd 216,8 km magasban repült, egyaránt 38-38 napon át. Utána még alacsonyabbra irányították, 7-7 napos időszakokban: 250 km, 240 km, 230 km, 181,1 km és végül a rekordot érő 167,4 km. A felszínhez legközelebb már nem csak az ionhajtóműveket, de a hagyományos kémiai hajtóműveit is használnia kellett a légellenállás kompenzálására.


A Guinness-rekorder japán kisműhold a Föld körül. Tömege 383 kg, mérete 2,5 m × 5,2 m × 0,9 m volt, működését 2019. október 1-jén fejezte be. (Fantáziakép: JAXA)

Korábban ezeket az extrém alacsony pályamagasságokat alkalmatlannak tartották földmegfigyelő műholdak üzemeltetésére, hiszen nehezen biztosítható a pontos irányban tartásuk és a pályájuk stabilitása. A napokban-hetekben mérhető elért üzemidő persze most sem számít túlságosan hosszú távnak, de a biztató technológiai kísérlet nyomán elindulhatnak a további fejlesztések. A japán műhold, miközben kamerájával sikeresen készített nagyfelbontású képeket, méréseket is végzett a felsőlégkör és az atomos oxigén sűrűségéről, illetve demonstrálta, hogy a JAXA által kifejlesztett burkolati anyag jól ellenáll az atomos oxigén hatásának.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024