Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Electron és Palisade
(Rovat: Kis űreszközök nagy szerepe - 2019.10.18 14:15.)

Az első név a Rocket Lab Új-Zélandról indított rakétájáé, a második az Astro Digital cég mikroműholdjáé.

Az amerikai Astro Digital technológiai kísérleti műholdja egyedül foglalt helyet az Electron rakéta orrburkolata alatt, amikor az október 17-én, magyar idő szerint 3:22-kor felemelkedett a Mahia-félszigeten levő indítóállásból. A rakéta első fokozata kilenc Rutherford hajtóművének begyújtása az Electron rakéta kilencedik startjának kezdetét jelentette. A második fokozat egyetlen Rutherford hajtóműve nagyjából két és fél perc elteltével vette át a további gyorsítás feladatát. Végül a Curie végfokozat alakította ki a hasznos teher pályáját.


A rakéta végfokozata és a műhold együtt (jobbra), a háttérben a Földdel, mintegy 10 perccel a start után, a már levált második rakétafokozaton elhelyezett fedélzeti kamera felvételén. A Curie és a Palisade az indítás után 71 percig még együtt repült. (Kép: Rocket Lab)

A Szilícium-völgyben székelő Astro Digital, a Palisade – egy 16 egységes (16U) CubeSat – kísérleti kommunikációs rendszerrel, hajtóművekkel és fedélzeti szoftverrel repül. Mindössze öt hónap alatt készült el. Kör alakú, 1200 km magasan húzódó, 87,8°-os hajlásszögű poláris pályára került. Ami a hordozóeszközt illeti, az előző használata óta továbbfejlesztett Curie végfokozatot dolga végeztével visszairányították a légkörbe, hogy ne gyarapítsák az űrszemét mennyiségét.

A Rocket Lab november végére tervezi az Electron rakéta következő startját, amikor az első fokozat megújított változata mutatkozik majd be. A távlati cél a kiürült fokozat helikopterrel való begyűjtése, az újbóli felhasználás elősegítése. Így volna remény elérni a megálmodott indítási gyakoriságot, a heti egy startot.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024