Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Egyből egy start sikertelen
(Rovat: Kínai rakéták, Kínai műholdak - 2020.07.10 15:15.)

Ma kudarccal végződött egy új típusú, szilárd hajtóanyagú kínai hordozórakéta, a Kuajcsou-11 (Kuaizhou-11, KZ-11) bemutatkozó repülése.

A startkísérletre a Belső-Mongólia tartományban fekvő Csiucsüanból (Jiuquan), július 10-én, magyar idő szerint 6:17-kor kerítettek sort. Az orrkúp alatt két műhold foglalt helyet, amelyek azonban nem érhették el a Föld körüli pályát. Az első információk szerint a rakéta repülésének egy későbbi szakaszában támadt rendellenesség, de a pontos részletek egyelőre nem ismertek.


(A kép forrása)

Kínában idén már ez volt a harmadik sikertelen űrindítás. Ahogy a korábban már többször használt Kuajcsou-1A rakéta esetében, úgy most is az Expace vállalat szervezte a startot. Az Expace a China Aerospace Science and Technology Corporation (CASIC) leányvállalata, ahol a Kuajcsou rakétákat fejlesztik és építik. A cél költséghatékony, megbízható és pontos kereskedelmi alapú szolgáltatás kis műholdak alacsony Föld körüli pályára történő állításához. A megbízhatóság a mostani kudarc alapján csorbát szenvedett...

A KZ-11 fejlesztésének története 2015-ig nyúlik vissza. Akkor a 2018-as bemutatkozást tűzték ki célul. A hordozóeszköz legfeljebb 1500 kg tömeget lenne képes alacsony pályára, 1000 kg-ot valamivel magasabb (700 km-es) poláris napszinkron pályára juttatni. Mozgatható indtóállást használnak hozzá, ami elősegíti, hogy gyorsan előkészíthessék a startra. A rakéta teljes hossza 25 m, a hengeres test legnagyobb átmérője 2,2 m, felemelkedéskor az összes tömege 78 tonna. Az eső, második és harmadik fokozat hajtóművei szilárd üzemanyagot használnak. A rakétára háromféle orrburkolat helyezhető, 2,2 m-es, 2,6 m-es vagy 3 m-es átmérővel. Ezt a megrendelők igényei határozzák meg.

A mostani sikertelen start során elveszett két műhold egyike a Csilin-1 Kaofen-02E (Jilin-1 Gaofen-02E) földmegfigyelő űreszköz, más néven BilibiliSat. Ez utóbbi elnevezés egy közkedvelt kínai videómegosztó oldal (a „kínai Youtube”) nevére utal, akik a felvételeket tudomány-népszerűsítő célra szerették volna használni. A 230 kg-os új műhold a Csilin konstelláció egyik elemeként 535 km magas pályára készült, képeinek legjobb felszíni felbontása 76 cm lett volna. A másik a 97 kg-os CentiSpace-1 S2 (avagy Xiangrikui-2) egy a műholdas helymeghatározást kiegészítő technológiát próbált volna ki.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024