Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kőolajat az űrbe!
(Rovat: Kínai műholdak, Nyereség a kontinensnek - 2016.04.06 07:15.)

Kínai és európai együttműködésben megvalósított különleges kísérlet is startolt a kínai Sicsien-10 műholddal.

Az űreszköz rakománya meglehetősen szokatlan: fedélzetén magas nyomású „tartályokban” (valójában inkább kapszulákban) kőolajat juttattak alacsony Föld körüli pályára. A Sicsien-10 (Shijian-10) műhold egy Hosszú Menetelés-2D rakétával indult Csiucsüanból (Jiuquan), április 5-én, magyar idő szerint 19:38-kor.

A súlytalanságban végzendő kísérletek célja, hogy a szénhidrogén-molekulák viselkedését vizsgálják, szimulálva ezzel a több ezer méter mélyen a földfelszín alatt fekvő mezőkben levő kőolaj egyes tulajdonságait. Arra kíváncsiak, hogyan rendeződnek át a molekulák, a kőolaj különféle összetevői nem egyenletes hőmérséklet-eloszlás mellett. A komplex folyadékok viselkedése a tudományos kutatók mellett a kőolajipari szakembereket is érdekli. A hat robusztus, henger alakú, titánból készült tartályban egyenként kb. 1 milliliternyi kőolajat helyeztek el, de azt a felszíni légnyomás 500-szorosának megfelelő nyomáson. Így ezek a legnagyobb nyomású minták, amelyek valaha űreszközre kerültek. A biztonság kedvéért a kapszulák ennek a nyomásnak a kétszeresét is el kell viseljék. A tartályok egyik végét melegítik, míg a másikat hűtik.


A kőolajjal végzendő űrkísérlet (Soret Coefficient in Crude Oil Experiment) mintegy 8,5 kg-os berendezése a hat, magas nyomásnak is ellenálló speciális hengeres tartállyal. (Kép: ESA / A. Verga)

A műhold közel két hét Föld körüli keringés után visszatér, a kísérleti berendezés Belső-Mongólia tartomány területén landol (ahol az emberes Sencsou űrhajók is szoktak, illetve 2014-ben a Holdtól visszatérő kísérleti szonda tette). A kutatók ezután részletes laboratóriumi vizsgálatoknak vetik alá a mintákat. Az űrkísérletben együttműködő partner a kínai nemzeti űrtudományi központ mellett az Európai Űrügynökség (ESA), valamint a francia Total és a kínai PetroChina olajvállalatok. A molekulák diffúziójának vizsgálata súlytalanságban olyan számítógépes modellek kifejlesztéséhez vezethet, amelyek alkalmazásával a jövőben sikeresebben kutathatnak kőolajlelőhelyek után.


A felszíni légnyomás 1000-szeresére méretezett egyik tartály, amely a Sicsien-10 kutatóműhold fedélzetére került. (Kép: ESA / A. Verga)

A Sicsien-10 fedélzetén ezen kívül még 18 kísérlet kapott helyet. A kínai űrkutatás történetében a mostani a 25. visszatérő műhold. Összesen 8 súlytalansági kísérletet végeznek most a Föld körüli pályán, a többit az űreszköz visszatérő kapszulájában.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024