Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Új generációs kínai navigációs hold
(Rovat: Kínai műholdak, Navigáció és térképészet - 2015.04.01 07:15.)

A kínaiak megtették az első lépést saját Beidou navigációs rendszerük regionálisról globális lefedettségűre való fejlesztése útján.

Aki már azt hitte, a múlt héten épp elég (összesen négy, egy amerikai, két európai és egy indiai) navigációs műhold startjáról számoltunk be, az tévedett. A folytatásban, március 30-án, magyar idő szerint 15:52-kor ezúttal a kínai Beidou rendszer legújabb tagját állították pályára. A Hosszú Menetelés-3C hordozórakéta Hszicsang (Xichang) űrközpontjából startolt. Ez volt az idei év első kínai űrindítása.


(Kép: Xinhua / Bai Yu)

A Beidou rendszer vegyesen tartalmaz közepes (kb. 21,5 ezer km-es) magasságú, geoszinkron (az egyenlítői síkhoz képest nagyobb, ez esetben 55°-os szöget bezáró) és geostacionárius (ugyancsak 1 napos keringési idejű, de az egyenlítői síkhoz közeli) pályán keringő holdakat. A kínai hatóságok előzetesen nem hozták nyilvánosságra, hogy a mostani start során milyen pályára szánt űreszköz került a rendszerbe, de a repülési profil alapján nyilvánvaló, hogy a fentiek közül a második típusba tartozó műholdról van szó. Az biztos, hogy a BDS I1-S jelzéssel is ellátott hold sorrendben a 17. volt. A teljes, 2020-ra kiépíteni tervezett rendszer majd 35 működő tagot számlál.

A hétfő starttal megkezdődött a Beidou rendszer kiépítésének harmadik fázisa. Az amerikai GPS-hez, az orosz GLONASSZ-hoz és az európai Galileóhoz hasonló célú, rádiójelek sugárzásán alapuló hely- és időmeghatározást szolgáltató kínai rendszer lefedettsége eddig regionális volt, Kínára és környékére korlátozódott. Ezt a stádiumot 2012-ben érték el. Most megindult a rendszer globálissá, az egész Földön használhatóvá történő kibővítése. Maga a műhold is új generációs, továbbfejlesztett navigációs jeleket sugároz és képessé tették a többi hasonló űreszközzel való közvetlen kommunikációra. Gyártója egy sanghaji cég (Shanghai Engineering Center for Microsatellites), amelyet a Kínai Tudományos Akadémia és a város önkormányzata közösen alapított.

Ha 2020-ra a Beidou – és az ígéretek szerint a Galileo is – elkészül, a Földön négy különböző globális navigációs műholdrendszer (angol rövidítéssel GNSS, Global Navigation Satellite System) lesz elérhető. Ez is jól mutatja a műholdas helymeghatározás stratégiai és gazdasági jelentőségét.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024