Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Jaokan-26
(Rovat: Kínai műholdak, A nemzetbiztonságért - 2014.12.27 18:15.)

Kínában sincs még vége az űrévnek. Pályára állítottak egy újabb – a hivatalos verzió szerint földmegfigyelő, valószínűleg katonai – műholdat.

A legújabb műhold neve Jaokan-26 (Yaogan-26). Ami korábban a Szovjetunióban, most Oroszországban a Kozmosz műholdsorozat, az a kínaiaknál a Jaokan: egy nem a nyilvánosságra tartozó céllal felbocsátott, katonai űreszközöket takaró sorozat. A mostani startra egy Hosszú Menetelés-4B hordozórakétával került sor Tajjüanból (Taiyuan), december 27-én, magyar idő szerint 4:22-kor. A hivatalos hírügynökségi beszámolók szerint a távérzékelő holdat tudományos megfigyelésekre, térképezésre, mezőgazdasági termésbecslésre, a katasztrófa-elhárítás segítésére használják majd. Külföldi elemzők szerint egy Csienping-11 (Jianbing-11) típusú, negyedik generációs kínai elektrooptikai megfigyelő holdról van szó, amely nagyfelbontású felvételeket képes készíteni a földfelszínről, optikai és infravörös hullámhosszakon. Ugyanebből a szériából való lehetett a 2012. május 10-én indított Jaokan-14. A mostani a típus másodiknak pályára állított képviselője.


A Jaokan-26 startja. (Kép: Xinhua / Yan Yan)

Kínából, pontosabban Hszicsangból ebben a naptári évben még várható egy műholdindítás. December 31-én egy geostacionárius pályára szánt meteorológiai hold (Fengjün-2G, vagy pinjin átírással Fengyun-2G) startolhat. Ha nem kényszerülnek elhalasztani, akkor minden bizonnyal az lesz a 2014-es esztendő utolsó startja világszerte. A világ űrtevékenységében – főleg ha az utolsó napokban hátralevő két, egy orosz Proton- és az említett kínai Hosszú Menetelés-startot is beleszámítjuk – 2014 igencsak mozgalmas év volt. Az indítások száma két évtizedes csúcsot döntött. Ami pedig a pályára állított önálló űreszközök darabszámát illeti, még soha nem volt belőlük ennyi egy évben az űrkorszak kezdete óta. Ebben meghatározó szerepük van az apró műholdaknak (CubeSat), különösen a PlanetLabs földmegfigyelő flottájának.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024