Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kettőt egy csapásra
(Rovat: Kínai műholdak, Navigáció és térképészet - 2012.05.01 08:15.)

Most először bővítették dupla starttal a kínaiak a navigációs műholdrendszerüket.

A Beidou-2 (magyaros átírással: Pejtou, másik elterjedt nevén Compass) rendszer újabb két tagja ezúttal közepes magasságú Föld körüli pályára került. Kína 2020-ra szeretné elérni saját műholdas helymeghatározó rendszere globális kiépítettségét, amit jelenleg csak az amerikai GPS és az orosz GLONASSZ tud biztosítani felhasználóinak. A Compass ekkor 35 működő holddal rendelkezik majd. A mostani start magyar idő szerint április 29-én 22:50-kor történt Hszicsangból, Hosszú Menetelés-3B hordozórakétával. (Pekingi idő szerint ekkor már április 30-án hajnali 4:50 volt).


A Compass-M3 és Comapass-M4 startja. (Kép: www.beidou.gov.cn)

A mostani volt az első alkalom, hogy egyetlen rakétaindítással két kínai navigációs hold állt pályára. Az űreszközök elnyúlt, 55°-os hajlásszögű pályára álltak, ahonnan saját fedélzeti hajtóműveikkel alakítják ki a végleges, kb. 21 500 km magas körpályát.

Kína tavaly decemberben indította a rendszer próbaüzemét. Jelenlegi aktív műholdjaikkal főleg az ázsiai és csendes-óceáni térséget tudják jól lefedni. A rendszerben magasabb, geostacionárius, valamint 55°-os hajlásszögű geoszinkron pályákon keringő holdak is vannak. (A mostani kettő előtt összesen 11 Compass műhold indult, közülük eddig egy közepes magasságú pályára.) A kínai navigációs műholdak rádiójelei például a közlekedésben, a tengeri halászatban, a térképezés területén dolgozók számára könnyítik meg a munkát. A legnagyobb pontossággal a kínai hadsereg és a kormányzati szervek erre feljogosított felhasználói tudják meghatározni mindenkori helyzetüket. Polgári célra 10 m-es pontosságot nyújt majd a Compass, mindenütt a Földön, ha egyszer kiépül. Ebben az évben még további indítások is várhatók.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024