Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tovább épül a kínai műholdas helymeghatározó rendszer
(Rovat: Kínai műholdak, Navigáció és térképészet - 2010.12.18 14:00.)

Még mindig nincs vége az idei kínai műholdindításoknak. Most ismét egy Beidou navigációs műholdat állítottak pályára.

A Hosszú Menetelés-3A hordozórakéta Hszicsangból startolt december 17-én, magyar idő szerint 21:20-kor. Ebben az évben már ötödször bővítették a Beidou navigációs műholdrendszert, s összesítésben ez volt a 15. kínai űrstart – mind sikeres. (A 2010-ből még hátralevő néhány napra már nem várható több indítás Kínából.)

A mostani műhold (Compass-IGSO2) egyelőre átmeneti, az Egyenlítő síkjához képest 55°-os hajlásszögű, elnyúlt ellipszispályára került. A végleges, körhöz közeli pálya magassága kb. 36 ezer km lesz (nagy hajlásszögű geoszinkron pálya). A pályahajlás miatt a műhold navigációs rádiójeleit magasabb földrajzi szélességeken is venni tudják majd. 2007 óta, a Beidou rendszer második sorozatában ez a hetediknek felbocsátott műhold. A kiépítés gyorsítására utal, hogy közülük öt 2010-ben került pályára. A hétből négy hold az Egyenlítő fölött geostacionárius pályán működik, egy kb. 21 ezer km magas, ún. közepes Föld körüli pályán van (ilyen pályákat használnak az amerikai GPS, az orosz GLONASSZ és a kiépítés előtt álló európai Galileo navigációs rendszer holdjai). A mostani mellett még egy Beidou műhold állt nagy hajlásszögű geoszinkron pályára.


Így áll majd össze a teljes kínai navigációs műholdrendszer. Mindhárom típusú pályára került már legalább egy űreszköz.

A Beidou (más néven Compass) rendszer 2012-re Kína és a közelében fekvő országok teljes lefedésére, 2020-ra világméretű lefedettség elérésére készül. A végső cél egy összesen 35 műholdból álló konstelláció kiépítése. A polgári felhasználásra szánt, 10 m-es helymeghatározási pontosságot ígérő rendszer jelei mindenki számára szabadon hozzáférhetők lesznek. Katonai célra, erre feljogosított felhasználóknak ennél nagyobb pontosság is elérhető. A kínaiak a saját műholdrendszert stratégiai fejlesztésnek tekintik, amivel megszüntethetik az amerikai GPS-től való jelenlegi függőségüket.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024