Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Rekorddöntő kínai műholdindítás
(Rovat: Kínai műholdak, Navigáció és térképészet , Űrpolitika - 2010.11.03 07:15.)

Még soha nem startolt egy évben ennyi űreszköz Kínából, mint most. Vasárnap a Beidou navigációs műholdrendszer hatodik tagját állították pályára.

Ez volt a kínai Hosszú Menetelés hordozórakéta-család tizenkettedik sikeres indítása 2010-ben. Az eddigi rekordév 2008 volt, 11 starttal.

Az ázsiai ország Beidou (Compass) nevű saját navigációs műholdrendszerének kiépítése felgyorsult. Idén január, július és augusztus után már a negyedik ilyen célú mesterséges hold állt Föld körüli pályára. A startra október 31-én, magyar idő szerint 17:26-kor került sor Hosszú Menetelés-3C rakétával, a Hszicsang űrközpontból. A most felbocsátott Compass-G4 műhold geosatcionárius pályára kerül majd.


(Fantáziakép: CNSA)

A navigációs rádiójeleket sugárzó, az amerikai GPS-hez és az orosz GLONASSZ-hoz hasonló feladatra alkalmas kínai rendszer 2012-re már 14 működő műholdból áll majd, és szolgáltatásaival lefedi az ázsiai és csendes-óceáni térséget.

Az évből még hátra van két hónap, és a tervek szerint még akár három kínai műholdindítás (egy Feng Jun meteorológiai hold még november legelején, továbbá egy távközlési és egy újabb navigációs hold). Így a most beállított rekordszám akár 15-ig is emelkedhet december végéig.

Nemrég Charles Bolden, a NASA vezetője Kínába látogatott, ahol öt napon át a két ország lehetséges űregyüttműködéséről tárgyalt. Vendéglátói eddig nem tapasztalt nyitottsággal mutatták meg neki a kínai emberes űrrepüléssel kapcsolatos létesítményeket. Bár konkrét közös programokról nem született döntés, a látogatás alapul szolgálhat a további párbeszédhez. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Bolden látogatását már előzetesen is hevesen bírálták egyes konzervatív amerikai törvényhozói körök.


A NASA vezetője, Charles Bolden (balra) a Csang'e-2 holdszonda makettjét kapta ajándékul. Jobbra vendéglátója, Csen Csiu-fa (Chen Qiufa), a kínai nemzeti űrügynökség (China National Space Administration) vezetője. (Kép: CNSA / Li Jianzhong)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024