Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Fényképek a Holdról
(Rovat: Kína a világűrben, Távoli világok kutatói , A hét képe - 2019.01.13 06:15.)

Egymást fotózta a kínai Csang'e-4 szonda leszállóegysége és a Jütu-2 holdjáró.

A Kínai Űrügynökség (China National Space Administration, CNSA) által korábban közzétett fényképekkel ellentétben most már nem is vöröses árnyalatú rajtuk a Hold felszíne, a nyers felvételeket ugyanis immár volt idő rendesen kalibrálni és feldolgozni. A hírek szerint mindkét egység rendben működik, ahogyan a Hold túloldala fölött 65 ezer km-es távolságban tartózkodó Csüecsiao (Queqiao) adatátjátszó űrszonda is, amelynek közvetítésével a földi irányítók rádiókapcsolatot tudnak tartani a Csang'e-4-gyel (Chang'e-4).


A holdjáró és keréknyomai a leszállóegységről fényképezve... (Kép: CNSA / CLEP)


...és a Csang'e-4 leszállóegysége, a rover panorámakamerájának fényképén. (Kép: CNSA / CLEP)

A Jütu-2 (Yutu-2) nevű holdjárót nem sokkal a leszállás és a helyben maradó egységről való legördülése után biztonsági üzemmódban tartották, elővigyázatosságból a legerősebb napsugárzás idejére, amikor akár +200 °C-ot is ki kell bírnia.


Eközben a leszállóegység felvételeiből panorámaképeket is összeállítottak, amelyeken a leszállóhely környéke és a holdjáró látható. (Kép: CNSA / CLEP)


(Kép: CNSA / CLEP)

A Csang'e-4 (Chang'e-4) űrszonda tavaly év vége felé, december 7-én indult. Nem sokkal később a Hold körüli pályára állt, majd január 3-án sima leszállást hajtott végre az égitest túlsó, a Hold kötött keringése miatt a Föld irányából sosem látható oldalán. Az űrkutatás eddigi történetében először szállt le ott űrszonda. Lassan véget ér az első nappal a Csang'e-4 leszállóhelyén, a rover hibernált állapotban fogja átvészelni a két héten át tartó éjszakát és az –180 °C-ig csökkenő hőmérsékletet.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024