Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kínaiak az űrállomáson
(Rovat: Kína a világűrben - 2012.06.19 08:15.)

Mármint a kínain... Tegnap sikeresen csatlakozott a Sencsou-9 űrhajó a Tienkung-1 kísérleti űrállomásmodulhoz.

A két űreszköz összekapcsolása, a légnyomás kiegyenlítése és az ellenőrzések után mindhárom kínai űrhajós – Csing Haj-peng parancsnok, Liu Vang, és végül az első kínai női űrhajós, Liu Jang is – átszállt a 2011 szeptembere óta keringő „mennyei palotába”. Innen, a Tienkung-1 űrállomásmodul belsejéből együtt integettek a kamerákba. Az eseményt, amelyről tegnap gyorshírben mi is beszámoltunk, a a kínai állami televízió egyenes adásban közvetítette.



A Tienkung-1 birtokba vétele június 18-án – fantáziarajzon és a valóságban, már az átszállás után. (Képek: Xinhua)

Korábban (tavaly novemberben) még csak ember nélküli űrhajóval, a Sencsou-8-cal, automata üzemmódban dokkoltak a Föld körül keringő modulnál. Most a Sencsou-9 egyelőre ezt a teljesítményt ismételte meg sikerrel, csak immár három űrhajóssal a fedélzetén. Ők mintegy tíz napot töltenek majd a kísérleti űrlaboratóriumhoz csatlakozva. Néhány nap múlva, félidőtájt, várhatóan 24-én azonban – gyakorlatképpen – ezt rövid időre megszakítják. Leválasztják űrhajójukat a Tienkung-1-ről, hogy utána, most már kézi irányítással, újra végrehajtsák a kritikus dokkolási műveletet. Ezt Liu Vang, az űrhajó pilótája vezeti majd.

Bár a Sencsou-9 repülésének nagy propagandaértéke van, a kínai és a nemzetközi (szak)sajtó is bőven foglalkozik az űrtörténelmi küldetéssel, a programról nem közölnek túl sok pontos részletet. Az elérhető információmorzsák közül említésre érdemes, hogy az űrállomás fedélzetén előzetesen állítólag egy sor „meglepetést” helyeztek el, hogy ezzel is izgalmasabbá tegyék az űrhajósok ottani tartózkodását. Egyúttal így teszik próbára az űrutazók szellemi képességeit a súlytalanságban. Elfoglaltságaik között szerepel a Tienkung-1 egyes műszereinek aktiválása, kísérletek végzése, testedzés is.


Az eseményhez kapcsolódó bulvárhírek közt szerepelt, hogy egy pekingi bevásárlóközpontban a sikeres szombati start alkalmából megkezdték a Sencsou-9-et és a Tienkung-1-et ábrázoló 50 grammos aranyrudak árusítását. A fényképen az eladó a két űreszköz csatlakoztatását játssza el a rudakkal. Az ár: 25 800 jüan. (Kép: CFP)

Pillanatnyilag két űrállomáson összesen 9 ember kering a Föld körül – három kínai, plusz a Nemzetközi Űrállomás (ISS) hat lakója. A kínaiak dokkolórendszerének működése hasonló az eredetileg az oroszok által kifejlesztett APAS-hoz (Androgynous Peripheral Attach System). Ilyet is használnak például az ISS-en, ami a kínai illetékesek szerint azt is jelenti, hogy ha partnerként meghívnák őket a Nemzetközi Űrállomás programjában való részvételre, akkor némi módosítás után képesek lennének saját űrhajóikkal csatlakozni. Ez a lehetőség persze csak elvben létezik, az amerikai törvények ugyanis nem teszik lehetővé a NASA számára a kínai együttműködést.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024