Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Pozitív hírek Kínából
(Rovat: Kína a világűrben, Kis űreszközök nagy szerepe , Lássuk és halljuk egymást - 2005.07.08 10:02.)

Szerdán Kínából a saját műszaki-tudományos célú műholdsorozat egy újabb tagját állították pályára. Ehhez kapcsolódóan bejelentették, hogy jól halad az első nigériai távközlési hold építése és a második kínai személyszállító űrhajó előkészítése.

Kína Gansu Tartományából szerdán sikeresen állították pályára az SJ-7 műszaki-tudományos kísérleti műholdat. Az SJ-család legújabb tagját egy CZ-2D (Hosszú Menetelés 2D) rakéta (balra) juttatta el a tervezett pályára. A műhold - a tervek szerint mintegy három éven át - a kozmikus környezetet vizsgálja. A mostani indítás a Hosszú Menetelés hordozórakéta-család 85. startja volt a típus első tagjának 1970 évi megjelenése óta, - egyben a 43. sorozatban sikeres repülés 1996 októbere óta. Az SJ-holdak hagyományosan a kínai műszaki és technológiai kutatásokat szolgáló műholdak, első tagjuk 1971-ben indult.

Július 5-én jelentették be, hogy a jelenleg Kínában épülő első nigériai távközlési műhold (NIGCOMSAT-1) fejlesztése rendben halad, és a műhold végleges terveit július 1-én elfogadta az átvevő-csoport.
Jelenleg valamennyi főrendszer (műhold, rakéta-végfokozat és földi állomások) tervezése rendben folyik, ami egyben azt is jelenti, hogy Kína áttörést ért el a műholdak exportjának lehetőségében!

A megrendelésről szóló szerződést még 2004. december 15-én Abujában írták alá a kínai Nagy Fal Ipari Együttműködési Állami Vállalat és a (nigériai) Nemzeti Űrkutatási és Fejlesztési Ügynökség képviselői. Az egyezmény értelmében Kína saját fejlesztésű DFH-4-es távközlési műholdja (ábránkon) bázisán alakítja ki az első nigériai távközlési holdat, amely telefon, műsorszóró és szélessávú multimédia szolgáltatást nyújt. A holdat a tervek szerint legkorábban 2007-ben indíthatja egy kínai CZ-3B nehéz-rakéta.

Szintén az SJ-7 műhold indításához kapcsolódóan jelentették be, hogy rendben folyik hat fő (három kétfős személyzet) felkészítése a második kínai személyzetes űrrepülésre. A Sencsou-6 repülését legkorábban idén szeptemberre tervezik, és az elképzelések szerint a kétfős személyzet űrrepülése több napig tartana. Míg 2003-ban az első (egyedül repülő) kínai űrhajós az utazás alatt végig szkafanderben (lásd a fotót) és ülésébe szíjazva tevékenykedett (tulajdonképpen berepülést hajtott végre), addig ezúttal a két űrhajós "lazára" vetkőzve dolgozna az űrhajó pilóta-fülkéjében és orbitális kabinjában. A bejelentéskor megerősítették azt is, hogy a három személyzetbe szervezett hat fő kiválasztása még 2004 decemberében történt a felkészítés alatt lévő 14 katonai pilóta űrhajósjelölt közül, és az a személyzet fog repülni, amely a start előtt a legjobb KÖZÖS teljesítményt hozza. Egyúttal bejelentették, hogy ha a repülés sikeres lesz, akkor a Sencsou-7 repülésekor (2006-ban) már majd az első kínai űrsétát is szeretnék végrehajtani!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024