Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kész a QZSS
(Rovat: Japán a világűrben, Navigáció és térképészet - 2017.10.11 12:13.)

Felbocsátották Japán regionális navigációs műholdrendszerének negyedik, egyelőre utolsó tagját.

A QZSS (Quasi-Zenith Satellite System), azaz a zenithez közel látszó műholdak rendszerének célja az amerikai GPS műholdas hely- és időmeghatározó rendszer japán igényekre szabott kiegészítése. A közepes magasságú pályákon keringő, a Földet nagyjából fél nap alatt megkerülő GPS holdak mellé egy napos keringési idejű, vagyis geoszinkron pályájú, a GPS-ével kompatibilis L-sávú jeleket sugárzó holdakat adnak. A navigációs vevőberendezések mindkét típusú űreszköz rádiójeleit képesek venni és feldolgozni.

Az első QZSS műholdat (Micsibiki-1, vagy angolosan átírva Michibiki-1) 2010-ben bocsátották fel Japánból az egyenlítői síkkal mintegy 32°-os szöget bezáró pályára. Ezek a műholdak a Földről nézve egy nap során egy adott égi pont környezetében aszimmetrikusan eltorzult nyolcas alakot írnak le az égen. Ugyanilyen fajta geoszinkron pályára került a Micsibiki-2 idén júniusban, míg a harmadikként felbocsátott japán navigációs hold speciális, az Egyenlítő síkja közelében húzódó geoszinkron, más néven geostacionárius pályára állt. Az ilyen műholdak a földi megfigyelő számára állni látszanak az égen. Ez utóbbi műhold is 2017-ben, augusztusban indult.


A QZSS közel 4 tonna tömegű negyedik műholdja a start előtt, a szerelőcsarnokban. Építője a Mitsubishi Electric Corporation, tervezett működési élettartama 15 év. (Kép: Japanese Cabinet Office)

A Micsibiki-4 (QZS-4) magyar idő szerint október 10-én 00:01-kor emelkedett a magasba Tanegashima szigetéről, egy H-2A hordozórakétával. Geoszinkron, 41°-os hajlásszögű pályán működik majd. Ezzel befejeződött a GPS japán regionális kiegészítő műholdrendszerének kiépítése. Pontosabban akkor fejeződik majd be igazán, ha a műhold berendezéseit beüzemelik és megkezdik a navigációs jelek sugárzását. Ez jövő év áprilisára várható.


A GPS-t kiegészítő QZSS megnöveli a műholdas helymeghatározás pontosságát és megbízhatóságát Japánban és környezetében, különösen a magas városi építmények között és más olyan terepen, ahol a horizont közelében a kitakarás miatt kevesebb GPS műhold jele juthat el a vevőberendezésig. (Kép: National Space Policy Secretariat)

Ami a jövőt illeti, a 2020-as évekre három új műhold felbocsátását tervezik, hogy az idővel kiöregedő űreszközöknek legyen utánpótlása.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024