Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Begyűjtötték a Hayabusa kapszuláját
(Rovat: Japán: a Hayabusa űrszonda - 2010.06.15 12:00.)

Japán és ausztrál szakemberek röviddel a vasárnapi földet érés után rátaláltak a japán űrszonda visszatérő egységére.

A kb. 40 cm átmérőjű eszköz tartályában talán az Itokawa kisbolygóról származó anyagminta is a Földre érkezett, de ennek az igazolására még várni kell. A kapszulát ugyanis előbb hazaszállítják Japánba, ahol a JAXA űrügynökség kutatórészlege (ISAS) laboratóriumában, a Tokióhoz közeli Sagamiharában nyitják majd fel. A nagy óvatosságot és tisztaságot igénylő műveletre néhány héten belül kerülhet sor, és az esetleges minta elemzése – a földi eredetű szennyeződés kizárása – hónapokig is eltarthat.



Az ausztráliai Woomera térségében, magyar idő szerint hétfőn (június 14-én) 9 óra körül megtalált visszatérő egység és az ejtőernyő. (Kép: JAXA)

Később a közelben a helikopteres egységek megtalálták a légköri fékezéskor használt hővédő pajzs két darabját is. (A pajzs dolga végeztével, ez ejtőernyő kinyílásakor, kb. 10 km-es magasságban vált le a kapszuláról.)


Fényes tűzgömb az égen: a levegőben felizzó visszatérő egység földi kamerás felvétele. (Kép: JAXA)

A Hayabusa (ejtsd: hájábuszá, magyar jelentése sólyom) űrszonda nem sokkal a kapszula után ugyancsak belépett a légkörbe. Ausztrália középső része felett látványos fényjelenséget produkálva először több darabra szakadt, majd a várakozásoknak megfelelően teljesen megsemmisült.


A sokat megélt űrszonda elégett a légkörben. Az eseményt a NASA DC-8-as kutatórepülőgépe fedélzetéről is követték. (Kép: NASA / SETI Institute / Univ. of North Dakota / Spaceflight Now)

A Hayabusa hét évig tartó útja fejeződött be vasárnap. A szonda 2005-ben járt az Itokawa kisbolygónál, ahol a felszínre is leereszkedett. A tervezettnél sokkal tovább tartó, már-már végzetesnek tűnő műszaki hibákkal tarkított küldetés alatt az űreszköz összesen mintegy 6 milliárd km-t utazott a Naprendszerben.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024