Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hayabusa: leszállás június 13-án
(Rovat: Japán: a Hayabusa űrszonda - 2010.06.07 08:30.)

Már elvégezték az utolsó előtti pályakorrekciót, az Itokawa kisbolygóról visszaérkező szonda kapszulája vasárnap érhet Ausztráliába.

A Japán Űrügynökség (Japan Aerospace Exploration Agency, JAXA) közleménye szerint a június 5-én a 3. számú pályakorrekciós manőver (TCM-3) sikerrel befejeződött, a mostanra megmaradt egyetlen működő ionhajtóműnek köszönhetően. Így az űrszonda a kívánt irányba, a Föld felé tart, hogy a leszálló kapszula várhatóan június 13-án földet érjen az ausztráliai Woomera térségében. Ha minden a terveknek megfelelően történik, a landolásra magyar idő szerint 16 óra körül (ott helyben az éjszakai órákban) lehet számítani.


A Hayabusa pályájának vázlata. A leszállásig még két jelentős esemény, egy utolsó pályamódosító manőver (TCM-4) és a kapszulának a szondáról való leválása van hátra. (Kép: JAXA)

Az TCM-3 idején tőlünk 3,6 millió km távolságban levő űreszköz fedélzeti rendszerei megfelelően működnek. A pálya finomhangolására szolgáló utolsó hajtómű-beindítás három nappal a landolás előtt esedékes. A kapszula kb. három órával a leszállás előtt, a Földtől mintegy 40 ezer km távolságban válik le a szondáról, amely továbbhalad és végül megsemmisül. A légköri fékeződés alatt a test 2700 Celsius-fokra forrósodhat, szénszálas anyagból készített hőpajzs védi majd az épségét. A leereszkedés utolsó szakaszán ejtőernyők fékezik.


A Hayabusa a Föld közelében. (Fantáziakép: JAXA)

A Hayabusa (jelentése japánul sólyom) 2003-ban indult, 2005 végén három hónapot töltött az Itokawa kisbolygó közeli vizsgálatával. Elérte a kisbolygó felszínét is, bár a remélt talajmintát – amelynek a visszahozására a kapszula készült – nem biztos, hogy sikerült begyűjtenie. Útját számos, többször végzetesnek látszó technikai nehézség bonyolította, amelyeken végül a japán szakembereknek mindig sikerül úrrá lenniük. Még ha üres is a tartály, akkor is ez lesz az első olyan űreszköz, amelynek sikerült oda-vissza megtennie a Föld és egy kisbolygó közötti utat. Magát a légköri fékeződést is kutatók figyelik majd a Földről és repülőgépekről, hiszen egyedi jelenségről, egy a bolygóközi térből érkező, ismert paraméterekkel rendelkező és előre tudott időben megjelenő test belépéséről lesz szó. A mérések alapján finomíthatják a Földdel ütköző természetes égitestek légköri belépésére vonatkozó modelleket.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024