Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Egyből semmi
(Rovat: Japán: a Hayabusa űrszonda, A Nap és bolygótestvéreink - 2005.11.08 13:22.)

A Hayabusa szonda megtette az első leszállási kísérletet az Itokawa kisbolygó felszínére, de az automatika megszakította a folyamatot. Hamarosan újabb kísérlet várható.

November 4-én az Itokawa kisbolygó körül keringő, a felszín felett nagyjából 3,5 kilométerre repülő japán űrszonda földi parancsra megkezdte a süllyedést a felszín felé. Az irányítórendszer autonóm módon felügyelte a leszállást, hiszen a távolság miatt a Földről nincs mód beavatkozni. A művelet a lézeres magasságmérő adatain és a kamerák képeinek vizuális jelfeldolgozásán alapul, melyet a központi számítógép végez és adja ki a megfelelő irányítási parancsokat ezek nyomán.

Már csak 700 méter volt hátra a felszínig, amikor az addig tökéletesen a tervek szerint működő rendszer valamilyen hibát észlelt, megszakította a süllyedést és a felszálló hajtóművek bekapcsolásával újra távolodásra késztette a szondát. Az esetben a jót kereső irányítók újratesztelték az egész rendszert és nem találtak hibát. Ezek szerint a szonda újra megkísérelheti a leszállást, maximum ez a mostani kísérlet némi üzemanyag feláldozásába került. Ellentételezésül fontos kalibrációs adatokhoz jutottak az szakemberek a leszállást irányító műszerek tekintetében.

Eredetileg november 4-én tervezték a felszínre juttatni a MINERVA (MIcro/Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid) nevű miniatűr, 60 dkg-os, három kamerával felszerelt egységet (ld. a képet), valamint a későbbi „éles” leszálláshoz szükséges „céljelet”. A japánok legközelebb még egy, a mostanihoz hasonló főpróbát terveznek, további adatnyerés céljából és azért, hogy hátha kiderül a leszállás megszakításának oka. A hangulat azonban bizakodó – lévén a szonda rendszerei a tesztek szerint tökéletesen működnek –, és valószínűleg nemsokára megtörténhet az igazi leszállás is. (Forrás: Spacedaily.com)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024