Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

PSLV: új konfigurációban, 29 műholddal
(Rovat: India a világűrben - 2019.04.01 12:15.)

Az indiai hordozórakéta ma egy katonai műholdat és másodlagos teherként 28 nanoműholdat állított pályára Sriharikotából.

A PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) hordozórakétát most először szerelték fel négy oldalsó segédrakétával. A folyékony hajtóanyagot használó utolsó, negyedik fokozat pedig elektromos energiát termelő napelemeket kapott. Ez lehetővé teszi, hogy az elhasznált és kiürült fokozatot is hasznosítsák, helyet adva kísérleti berendezéseknek is.


Az új konfigurációban (QL) repült PSLV rakéta, indításra készen. Korábban vagy segédrakéta nélkül, vagy két, illetve hat segédrakétával használták a jól bevált indiai hordozóeszközt. (Kép: ISRO)

A start április 1-jén, magyar idő (és immár nyári időszámítás) szerint 5:57-kor történt a megszokott helyről, a Satish Dhawan űrközpontból. A fő hasznos teher, a 436 kg-os indiai EMISat egy katonai műhold, az ellenséges rádiós tevékenység, például katonai radarok kikémlelésére készült. Alacsony (kb. 750 km magasan húzódó) Föld körüli pályán végzi majd a dolgát.

Az ugyancsak pályára – méghozzá még alacsonyabbra, kb. 500 km-re – állított 28 nanoműhold közül 20 az amerikai Planet cég Dove (Flock-4a) földmegfigyelő űreszközeinek flottáját bővíti. Ez az a műhold-üzemeltető, amely a múlt héten közleményben kritizálta az indiai műholdlelövési tesztet, amiért szaporították az alacsony pályás űrszemét mennyiségét. A további nyolc CubeSat között vannak még amerikai, litván, spanyol és svájci érdekeltségűek is.

A PSLV India leggyakrabban használt hordozórakétája. Gyakran egy-egy nagyobb indiai kormányzati műhold mellett több kisebb külföldi megrendelést is teljesítenek. 2017-ben egy PSLV rakétával összesen 104 műhold állt pályára, ami rekordot jelentett. A mostani PSCL-C45 jelű repülés volt a második idei űrindítás Indiából, és az első az ellentmondásos műhold-megsemmisítési gyakorlat óra. Március 27-én az alacsony pályás indiai Microsat-R műholdat találták el sikeresen egy erre a célra indított rakétával. A közel 10 km/s relatív sebességgel történő ütközés nyomán keletkezett törmelékdarabok jó része ugyan néhány napon vagy héten belül a légkörbe lépve megsemmisül, de lehetnek olyanok is, amelyek éves időskálán a Föld körül keringve maradnak. Az amerikai követőhálózat most mindenesetre több mint 250, a tesztből származó darab pálya menti mozgását kíséri figyelemmel. Amennyiben szükséges, figyelmeztetéseket is kiadnak az aktív műholdak üzemeltetőinek, ha veszélyesen közel repülne hozzájuk egy űrszemétdarab. Szimulációk szerint mintegy 6500 lehetett a keletkező, borsószemnél nagyobb méretű törmelékdarabok száma a Microsat-R széthullásából. Ezeknek csak egy kis részét, a nagyobb méretűeket tudják nyomon követni a földi radarokkal.

Az indiai műholdlelövési gyakorlat és következményei, szimuláción. (Videó: Analytical Graphics, Inc.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024