Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az idei második rakétakudarc Indiában
(Rovat: India a világűrben - 2010.12.25 17:40.)

India legnagyobb hordozórakétája, a GSLV a mai startot követő egy percen belül szerencsétlenül járt.

A GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) mostani indítása az India keleti partjainál fekvő Sriharikota szigetéről, a Satish Dhawan Űrközpontból december 25-én, magyar idő szerint 11:34-kor történt. A baj első jelei akkor voltak tapasztalhatók, amikor a rakéta szemmel láthatóan eltért a várható pályáról. A felemelkedés után 47 másodperccel a szerkezet irányíthatatlanná vált, majd az első fokozat kb. 10 km magasságban fel is robbant, miután biztonsági okokból erre a földi irányítók parancsot adtak. A roncsok a Bengál-öböl vizébe szóródtak.


A GSLV rakéta még a múlt héten, startra előkészítve.

A műholdakat a geoszinkron pálya magasságáig eljuttatni képes indiai hordozóeszköz első fokozata egy szilárd hajtóanyagú fő rakétából és oldalt négy darab L40 jelű, folyékony (hidrazin) hajtóanyagú gyorsítórakétából áll. Ez utóbbiak fúvókái irányíthatók, s így a rakéta röppályája menet közben, a felszállást követő két és fél perc során változtatható. Most ez nem működött. A pontos ok kiderítésére az Indiai Űrügynökség (ISRO) illetékesei vizsgálatba kezdtek.


A rakéta robbanása a levegőben. (Képek: ISRO)

Az indiai űrprogramot bizonyára komolyan visszaveti, hogy 2010-ben most második alkalommal történ baleset a GSLV rakéta indításakor. A mostani robbanásban odaveszett a GSAT-5P jelű távközlési műhold, amely a valaha indiai rakétával indított legnagyobb tömegű (2,3 tonnás) űreszköz volt (pontosabban lett volna). A geoszinkron műholdat televíziós műsorszórásra és adatátvitelre szánták, egy már működő, de elöregedett űreszköz pótlására. A tervek szerint 12 évig kellett volna szolgálnia.

A GSLV eddig hét alkalommal indult, ez a negyedik teljes kudarc. Az előző, idén április 15-én bekövetkezett baleset során a korábban használt orosz gyártmányú harmadik rakétafokozat helyettesítésére kifejlesztett hazai gyártmányú fokozat mondta fel a szolgálatot. (A mostani startot a még raktáron levő két orosz fokozat egyikének felhasználásával engedélyezték, de a rakéta működése ezúttal nem jutott el a harmadik lépcsőig.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024