Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrszonda-becsapódás a Holdon
(Rovat: India a világűrben - 2008.11.15 10:28.)

A terveknek megfelelően a Hold felszínébe csapódott a Csándráján-1 indiai holdszondáról indított egység. Képeket egyelőre még nem hoztak nyilvánosságra.

India első, a Föld közvetlen környezetét elhagyó űreszköze, a Csándráján-1 november 8-állt a Hold körüli pályára. A Hold felszínére küldött egysége magyar idő szerint november 14-én, 16:01-kor csapódott az égitestbe, 25 perccel azután, hogy levált az anyaszondáról. Az Indiai Űrügynökség (Indian Space Research Organisation, ISRO) beszámolója szerint adatokat és képeket közvetített a Földre, a részletekről azonban egyelőre nem sokat tudni.


A Csándráján-1 közel kocka alakú becsapódó egysége, még a földi összeszerelő üzemben. (Kép: ISRO)

Az öngyilkos manőverre készült, kb. 40 cm-es becsapódó egység tömege a Holdat éréskor 29 kg volt. Fedélzetén miniatűr indiai zászlókat is elhelyeztek, amelyek szétszóródása egyben az ország Holdra érkezését is jelképezi. A becsapódás a Hold déli pólusa környékén történt. (Nem véletlen, hogy a manővert épp Jawaharlal Nehru születésnapjára időzítették. A modern indiai űrprogram 1962-ben, Nehru miniszterelnöksége alatt indult.) A tudományos cél a holdfelszín közeli tanulmányozása, illetve egy későbbi sima leszálláshoz szükséges technológiák kipróbálása volt. A három fő berendezés egy radaros magasságmérő, egy képalkotó rendszer és egy tömegspektrométer volt. Ez utóbbit a szinte nem is létező, ritka holdi légkör összetételének mérésére szánták.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024