Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A harmadik MetOp
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, Nyereség a kontinensnek - 2018.11.07 06:15.)

Az alacsony pályás európai időjárási műholdak sorozatának harmadik tagja, a MetOp-C egy Szojuz rakétával indult Francia Guyanából.

A Kourou űrközpontból végrehajtott start pontos ideje november 7-én, magyar idő szerint 1:47 volt. A közel 4,1 tonnás műhold végleges pályáját a Szojuz ST-B rakéta Fregat-M végfokozata segítségével alakították ki.


A MetOp-C műhold a Föld körül. (Fantáziakép: ESA)

A kb. 820 km magasan húzódó poláris (98,7°-os hajlásszögű) napszinkron pályára kerülő műhold építését és indítását az Európai Űrügynökség (ESA) koordinálta, az üzemeltetés és az adatok hasznosításának feladata pedig az európai műholdas meteorológiai szervezet (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites, EUMETSAT) feladata lesz.

A sorozat első tagja, a MetOp-A még 2006 októberében, a második MetOp-B 2012 szeptemberében állt Föld körüli pályára, ahol – tervezett élettartamukon túl – azóta is rendben működnek. A legújabb műholddal biztosítható a mérések sorozatának folytatása abban az esetben is, ha az elöregedő űreszközök előbb-utóbb már felmondják a szolgálatot. A MetOp műholdak segítségével a hőmérsékletre, a levegő páratartalmára, a légkör egyes összetevőire, az óceánok feletti szél sebességére vonatkozó adatokat gyűjtenek. Ezt az időjárás-előrejelző modellszámításokhoz és hosszabb időtávon a klíma változásának kutatásához tudnak hasznosítani.

Egy MetOp műhold, számos különböző fedélzeti mérőműszerével. (Videó: ESA)

Az alacsony pályás MetOp holdak adatai jól kiegészítik a európai geostacionárius időjárási műholdaknak, a Meteosat sorozat tagjainak az adatait. Az EUMETSAT együttműködik más nemzetközi meteorológiai szervezetekkel, például az amerikai NOAA-val a műholdas mérési adatok cseréjében. A pontos időjárás-előrejelzéseknek jelentős, sokszor nehezen számszerűsíthető társadalmi és gazdasági haszna van. Tanulmányok kimutatták, hogy az első két MetOp műhold révén a rövid, egy napos időtávú előrejelzések pontossága 27%-kal javult. A MetOp-C belépésével a rendszer működése várhatóan a 2020-as évek végéig biztosított. A még távolabbi jövőre gondolva már tervezik a MetOp következő generációját is, amely három műholdpárosból fog állni. Az első páros (MetOp-SG-A és -B) várhatóan a 2020-as évtized első éveiben indul.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024