Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

50 éve kezdődött a műholdas meteorológia
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, Az űrkutatás 50 éve - 2010.04.06 08:30.)

1960 áprilisának első napján állították pályára az Egyesült Államokból a TIROS-1 mesterséges holdat.

Napjainkban, fél évszázaddal a kezdetek után, szinte el sem tudnánk képzelni az időjárás pontos előrejelzését műholdas adatok nélkül. Kétségtelen, hogy az űrtevékenységnek ez az egyik olyan ága, amely a leginkább beépült hétköznapi életünkbe.

Nap mint nap látjuk a műholdas felvételsorozatokat, amint a felhőzet mintái elmozdulnak a Föld légkörében. 1960. április elsején mindez még „csak” egy úttörő technikai újdonságnak tűnt. Ekkor startolt Floridából a TIROS-1, teljes nevén Television InfraRed Observation Satellite, magyarul infravörös televíziós megfigyelő műhold. Az űreszközön két kicsi, egyenként kb. 1 kg-os tévékamera kapott helyet. Az egyik kamera a műhold alatt elterülő térségről széles, a másik keskenyebb látószögű felvételeket készített. A repülési magasság bő 700 km volt.

A TIROS-1 pályája a pólusok fölött húzódott. Fél percenként készített egy-egy új felvételt. Ezt illusztrálja az alább bemutatott sorozat, amelyen a Vörös-tenger, a Nílus deltavidéke és a Földközi-tenger térsége ismerhető fel.





Ma már igencsak kezdetlegesnek tűnnek a TIROS-1 által készített felvételek... A tengervíz a legsötétebb, a növényzettel borított területek kevésbé. A legvilágosabbak a felhők. Az Arab-félsziget és a Szahara sivatagos vidékei világosszürkék. A sorozat készítése közben a műhold északnyugat felé haladt. (Kép: NASA GSFC)

Az adatokat a műhold fedélzetén mágnesszalagokra rögzítették. Akkor tudták csak a felvételeket a Földre továbbítani, amikor a TIROS-1 valamelyik – New Jersey és Hawaii államokban felállított – követőállomás látómezejébe került.

Az itt bemutatott képeket a TIROS-1 a 44. pályáján készítette. A műhold 1960. április 1. és június 18. között működött. Rövid, alig több mint 3 hónapos élettartama alatt 1392-ször kerülte meg a Földet, miközben felvételeket készített. Legfontosabb szerepe az volt, hogy bizonyította: a világűrből végzett mérésekkel lehet segíteni az időjárás-előrejelzést. A módszer sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint a TIROS-1 után következő meteorológiai mesterséges holdak hosszú sorozata. Csak az Egyesült Államokból kilenc újabb TIROS, hét Nimbus hold állt pályára. Eddig 14 geostacionárius GOES műhold, és a NOAA 19 poláris pályára küldött mesterséges holdja szolgálta a meteorológusokat. És akkor még az amerikai katonai meteorológiai holdakat, valamint más nemzetek hasonló űreszközeit nem is számoltuk...


A TIROS-1 azóta híressé vált legelső felvétele. Ha valaki nehezen ismerné fel: a felhő borította Amerikát mutatja. (Kép: NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024