Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A legújabb meteorológiai hold első képe
(Rovat: Időjárás és előrejelzése, A hét képe - 2009.08.20 09:00.)

A június végén indult amerikai GOES-14 felvételén a kezdődő szezon első hurrikánjai is láthatók.

Egy újonnan indított, a geostacionárius pályát elért meteorológiai műhold első, a Föld teljes látható féltekéjét ábrázoló képe mindig izgalmat okoz. Ilyenkor derül ki, hogy minden rendszer – az érzékelők, az adattovábbítást végző berendezések – jól működnek-e, vagyis az új űreszköz készen áll-e a szolgálatra.



A teljes felvétel (fent) és egy részlete (lent). (Kép: NASA / GOES Science Team)

A NASA és a NOAA új műholdja, a GOES-14 augusztus 17-én küldte a Földre első infravörös felvételét, amely a 10,7 μm-es hullámhosszon készült. A kép valójában a Föld hőmérséklet-eloszlásáról szolgáltat információt. A hullámhossz 15-ször nagyobb, mint a szemünkkel még látható vörös fényé, a számítógépes feldolgozás segítségével mégis láthatóvá tehető a felvétel. A hidegebb részek fényesebbek, a melegek sötétebbek a fenti képen. A legmelegebbek a szárazföldek, a leghidegebbek a felhők.

A Csendes-óceán egyenlítői részén húzódó viharok sora a trópusi konvergencia-zónát (Intertropical Convergence Zone) jelöli. Itt a felszálló légáramlások jellemzők, az egész év során zivatarok, viharok alakulnak ki. Nem úgy, mint a földgömbön, a képen nincs berajzolva az Egyenlítő. A Dél-Amerika partjaitól nyugatra látható fekete pontok, a Galápagos-szigetek segítenek meghatározni a pontos helyét.

Talán a leglátványosabb alakzatok a kép jobb felső negyedében, az Atlanti-óceán fölött kialakult ciklonok. Elnevezésük az adott szezonon belül ábácé-sorrendben történik, a keletkezésük időpontja szerint. A „politikai korrektség” jegyében egy ideje már felváltva (angol) női és férfi neveket használnak. A GOES-14 felvételén épp az Ana, Bill és Claudette látható.

A GOES (Geostationary Operational Environmental Satellites) műholdak elnevezésében is van rendszer, még ha első látásra nem is egyszerű. A két, éppen aktív szolgálatban levő műhold a GOES-East (kelet) és GOES-West (nyugat) – attól függően, hogy az Egyenlítő felett milyen pozícióban keringenek a geostacionárius pályán. (Ilyenkor a keringési periódusuk épp egy nap, ezért a Föld felszínéről nézve az égen állni látszanak.) A keleti műhold 75°, a nyugati 135° nyugati hosszúság fölött állomásozik. A rendszer frissítésére szolgáló, még felbocsátás előtt álló űreszközöket betűkkel jelölik. Legutóbb, június 27-én (magyar idő szerint már 28-án) a GOES-O startolt. A Föld körüli pályán működésbe állt holdakat, és a rendelkezésre álló tartalékokat is megszámozzák. Eszerint jelenleg a GOES-11 szolgál GOES-West néven, a GOES-12 pedig GOES-East néven. A szükség esetén bármikor bevethető két tartalék a GOES-13 és a GOES-14. Ez utóbbi a legújabb, ennek a képét láthatjuk fent. Mintegy hat hónapig tartó tesztelés után hibernálják, és csak akkor élesztik fel, ha valamelyik elődje kidől a sorból, s eljön az ő ideje...

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024