Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kopernikusz és a földönkívüliek
(Rovat: Idegen civilizációk? - 2008.10.06 12:00.)

Egy princetoni fizikus úgy gondolja, hogy azért nem bukkantunk rá eddig az idegenek tevékenységének jeleire, mert minden bizonnyal az egyik (ha ugyan nem a) legfejlettebb civilizáció vagyunk, és a többiek technikailag átlagosan egyáltalán nem fejlettebbek nálunk.

Richard Gott szerint az úgynevezett kopernikuszi elvből az következik, hogy az úgynevezett Fermi-paradoxonra, amely azt kérdezi, hogy „hol van mindenki”, az a helyes válasz, hogy a leginkább a szülőbolygóján. Ugyanis a kopernikuszi elv értelmében a Világmindenség máshol sem másmilyen, mint itt, és ebből Gott arra következtet, hogy más civilizációk sem másmilyenek, mint mi. Vagyis: többek között hozzánk hasonlóan a technikai fejlődés elején tartanak.


Korábban a kopernikuszi elvből kiindulva úgy volt szokás érvelni, hogy mivel a Föld és a rajta található civilizáció átlagos, ezért egyaránt léteznek nálunk jóval fiatalabb és jóval idősebb értelmes fajok. A Gott-féle megközelítésnek ezzel szemben látszólag az az előnye, hogy magyarázatot ad a Fermi-paradoxonra. Gyakorlatilag azonban nem visz közelebb a minket érdeklő probléma megoldásához, mert a kopernikuszi elv ebben az esetben nem használható. Ugyanis belőle kiindulva lehetetlen eldönteni, hogy azoknak van-e igazuk, akik a miénknél sokkal fejlettebb civilizációkra számítanak, vagy azoknak, akik ugyanolyanra, mint a miénk. Arról már nem is beszélve, hogy ez a fajta megközelítés kizárja annak a lehetőségét, hogy valóban egyedül vagyunk, pedig egyelőre ezzel is számolnunk kell.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024