Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Leszállás a Titanon (1. rész)
(Rovat: Huygens, A Nap és bolygótestvéreink - 2005.02.02 08:56.)

Egy magyar fordításban több mint húsz éve (!) megjelent cikk újraközlésével mutatjuk be, hogyan tervezték a szakemberek a Titanra való leszállást akkoriban.

Az űrkutatók egy-egy űrszonda megtervezésével kapcsolatban gyakran említik a már-már mágikusnak tűnő 10 éves időtartamot. Ennyi idő kell, míg az ötlet felmerülésétől, a megtervezésen át, végül elindulhat az űrszonda. Az 1997-ben indított Huygens európai Titanra szálló egység esetében más a helyzet. Az alábbiakban Byron L. Swenson (NASA, Ames Kutatóközpont) cikkét olvashatják, amely magyar nyelven az 1984-es Asztronautikai Tájékoztatóban jelent meg. – Horvai Ferenc

A Titan felszínét teljesen elfedi egy aeroszolos pára, amelyről feltételezik, hogy szerves összetevőkből áll. Amit a Titanról tudunk, az vagy az elmúlt tíz év során végzett földi megfigyelésekből, vagy a Voyager-1 1980 novemberi, a Titanhoz közeli repüléséből származik. A Voyager-1 az atmoszférát ibolyántúli és infravörös fényben figyelte meg, és rádiójelzésekkel vizsgálta a felszínt. A mérések arra mutatnak, hogy a Titan igen kiterjedt atmoszférával rendelkezik, amelynek a felszíni nyomása 60%-kal magasabb, mint a Földön a tengerszinten.

Az áthatolhatatlan, vastag narancsszínű köd miatt a felszínről nem tudunk megfigyeléseket eszközölni. Ennek ellenére a kémiai elméleti modellek és atmoszferikus termodinamikai eljárások arra engedték következtetni a tudósokat, hogy a Titant több kilométer mélységű folyékony etán (C2H6) és metán (CH4) globális óceánja borítja, ami kb. –180 °C hőmérsékletű.

E nehezen bizonyítható feltételezések a Titanról nagy jelentőséggel bírnak abból a szempontból, hogy a bolygó atmoszférájának, felhőzetének és felszínének struktúráját és összetételét megérthessük. Mi a NASA Ames Kutatóközpontjában, mások a Jet Propulsion Laboratóriumban megkezdték a részletes tanulmányokat a Titan feltárásának következő lépéseihez.

Arra összpontosítottunk, hogy olyan műszert juttassunk az atmoszférájába, amely méréseket hajtana végre lassú leszállása folyamán, és még a felszínen is információkat gyűjtene rövid időn, kb. 10 percen keresztül. A mérések eredményeit a műszert a Titanra szállító űreszköz továbbítaná a Földre. Ugyanakkor – az át nem látszó ködön és felhőn keresztül – az egységen elhelyezett radar megfigyelné és feltérképezné a felszínt. A szállító űrszonda olyan Szaturnusz körüli pályára állítható, amelyen többször megközelítené a Titant, hogy felszínének zömét radarral feltérképezze.

A Titant kutató műszer útja a Földtől kb. négyéves repülési időt vesz igénybe, ha a szállító űrszonda egyszerűen átrepül a Szaturnusz rendszerén. Ha a szonda Szaturnusz körüli pályára áll, akkor nagyobb hajtóműrendszerre lesz szüksége, és ekkor kb. 8 évig tart az út a rendeltetési helyig. Amikor a szállító, valamint a kutatóegység megközelíti a Szaturnuszt, a Titan helyzetét felmérő optikai megfigyeléseket és az űreszköz rádió bemérését fogják felhasználni arra, hogy a kutató- és a szállító egység kombinációját a megközelítő pályára vezényeljék. E megközelítés előtt 10 nappal a kutató rész megkezdi stabilizációs forgását, ami percenkénti 60 fordulat körül lesz, és leválik a szállító egységről. A szállító egység ekkor megfordul és lelassul, hogy elkerülje a Titant kb. 2000 kilométerrel, és hátramarad, hogy a kutatóegységnek a felszínre történő leszállása során közvetíteni tudjon. Amikor a kutatóegység áthatol a felhőkön és ködön, a légellenállás hatására lelassul, és kibocsátja az ejtőernyőre erősített műszeres kapszulát. A műszerek azonnal elkezdik az atmoszféra vizsgálatát, és a mérési eredmények a szállító űrszondán keresztül kerülnek továbbításra. A szerves anyagú ködréteg felső szintjén akarjuk elkezdeni a méréseket – legalább 200 kilométerrel a felszín felett – így a kutatóegységet oly módon tervezik, hogy az nagy magasságban kezdje meg a lassulást, kihajtható fékező szárnyfelülettel. A henger alakú leszálló kapszula tartalmazza a műszereket, az adatokat feldolgozó berendezéseket, az energiaforrást, az ejtőernyőket, rádióadó-berendezést. A kapszula körül helyezkedik el az esernyőhöz hasonló, fékező kúp, ami grafitszál erősítéssel készül, hogy ellenálljon az atmoszférikus súrlódáskor keletkező hőnek.

Byron L. Swenson (NASA Ames Research Center)

(folytatjuk)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024