Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrkutatás a sátorban
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Álmuk a világűr , A Pille - 2019.06.16 14:15.)

A tegnapi budapesti rendvédelmi családi napon a hőséget jól bíró látogatók az űrkutatással is ismerkedhettek.

A Magyar Rendvédelmi Kar (MRK) idei családi napján a Külgazdasági és Külügyminisztérium Űrkutatásért és Űrtevékenységért Felelős Főosztálya külön űrkutatási sátorral vehetett részt az Orczy-kertben, ahol az MTA Energiatudományi Kutatóközpont (EK) Űrdozimetriai Kutatócsoport, illetve az MTA EK Űrkutatási Laboratórium, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont, a BME SMOG-1 kisműholdas projektjének képviselői, valamint a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) képviseltette magát.


A sátornál Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos is megjelent. Előtte az asztalon a nevezetes magyar sugárdózismérő műszer, a Pille Mir űrállomáson járt változatának gyakorló példánya, kezében pedig az Alan Shepard űrhajós holdfelszíni golfütését megörökítő makett, Schuminszky Nándor űrgyűjteményének darabja.

A látogatók a rendezvényen kézbe vehették az idén 40 éves Pille dózismérő rendszer egy-egy – korábban a Mir űrállomáson, valamint a jelenleg is a Nemzetközi Űrállomáson szolgálatot teljesítő – gyakorló példányát, az első magyar műhold, a Masat-1, valamint a jelenleg a BME-n fejlesztett ATL-1 és SMOG-1 PocketQube kategóriájú műholdak 1:1-es méretarányú modelljét.


A látogatók egy hordozható földi állomás segítségével műholdak jeleit vehették, valamint megismerhették a MANT tevékenységét, programjait. A gyermekeket elsősorban a MANT műholdas felvételekből készült kirakós játékai, valamint űrkutatási témájú memóriajátéka kötötte le, emellett nagy élmény volt számukra személyesen találkozni hazánk első űrhajósával, Farkas Bercivel.


Az Orczy-kertben tartott rendvédelmi családi nap egyik „sztárja” kétségtelenül Farkas Bertalan űrhajós volt.

Schuminszky Nándor űrgyűjtő a Pille dózismérőhöz, valamint a holdraszállás 50. évfordulójához kapcsolódó relikviákat és az általa megalkotott Orion társasjátékot mutatta be az érdeklődőknek.


(Képek: Sumispace / MANT)

Az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársa, Vizi Pál Gábor többek között a Rosetta üstököskutató űrszonda leszállóegysége, a Philae, valamint a Philae leszállóhelye modelljét mutatta be. A leszállóegység központi számítógépét a Wigner, a tápellátó rendszert a BME munkatársai fejlesztették, két fedélzeti műszer (SESAME-DIM pordetektor és ROMAP-SPM plazmadetektor) fejlesztésében és üzemeltetésében pedig az MTA EK munkatársainak volt kulcsszerepe, így a magyar részvétel igen jelentős volt.

A hazai űrtevékenység bemutatása mellett az űrkutatási sátor fő célja az volt, hogy bemutassa a jelenlévőknek, napjainkra az űrtevékenység életünknek, mindennapjainknak mennyire szerves részévé vált. (Forrás: MTA EK Űrdozimetriai Kutatócsoport)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024