Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Nemzetközi Gazdasági Fórum, Szentpétervár
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Nyereség az országnak , Orosz alkalmazási holdak - 2017.06.08 09:15.)

2017. június 1-3. között Szentpéterváron tartották meg a Nemzetközi Gazdasági Fórumot (SPIEF-2017), magyar űripari siker kapcsolódik hozzá.

A Fórumon közel száz ország politikai, gazdasági, pénzügyi vezetői és több ezer delegált vitatta meg a világ gazdasági fejlődési trendjeit. A rendezvény természetesen alkalmas helyszín volt az egyes országok, régiók és vállalatcsoportok közötti üzletek megkötésére, különféle szerződések aláírására. Az idei Fórum egyik díszvendége India volt. A plenáris konferencia és kerekasztal-beszélgetés résztvevői voltak Vlagyimir Putyin orosz elnök, Narendra Modi, India miniszterelnöke, az osztrák államelnök és Moldávia elnöke.

India hagyományosan komoly üzleti partnere Oroszországnak. Számos területen működnek szorosan együtt, a mezőgazdaság, a gépipar, a repülőgép-, nukleáris és űripar, távközlés, halászat, valamint a haditechnikai ipar területén. A Fórum magyar vonatkozású eseménye volt, hogy június 2-án a Gazprom Space Systems vállalat együttműködési szerződést írt alá a budapesti székhelyű BHE Bonn Hungary űripari céggel.


A Gazprom Space Systems távközlési központja Scsjolkovo (Moszkvai terület) közelében. (Kép: Gazprom Space Systems)

A Gazprom Space Systems (Газпром космические системы) a Gazprom leányvállalata. Ez a cég üzemelteti Oroszország űrtávközlési műholdjait, a Jamal rendszert. A Jamal műholdak egész Oroszország területét lefedik és egészen a sarkköri régióig kommunikációs szolgáltatást nyújtanak. Ugyancsak ez a cég üzemelteti a Szmotr távérzékelő műholdakat. Ezeken a műholdakon optikai, infravörös és az apertúraszintézis elvén alapuló (SAR) radar szenzorok találhatók és jelentős szerepük van a geodéziai és erőforrás-kutatásban. Ugyancsak a feladataik közé tartozik a szárnyvonalakkal együtt mintegy 180 ezer km hosszú gázvezeték-hálózat monitorozása földi, repülős és űrtávközlési módszerek használatával. Mind a műholdas kommunikáció és távérzékelés, mind pedig a gázvezeték-monitorozó hálózat üzemeltetését korszerű távvezérlő és geoinformatikai központok segítségével végzik.


A Gazprom vállalat standján Solymosi János, a BHE űrtechnológiai igazgatója (balra) és Dmitrij Szevasztyjanov, a Gazprom Space Systems vezérigazgatója aláírják az együttműködési szerződést. A háttérben Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója. (Fotó: Gazprom Space Systems)

Az aláírt hosszú távú együttműködési szerződés értelmében a két cég együttműködik korszerű kommunikációs és monitoring rendszerek fejlesztésében, beleértve a mobil kommunikációt, szenzortechnológiát, pilóta nélküli repülőgépes (UAV) technikát és űrtávközlést is. Ez a megállapodás lehetőséget teremt arra, hogy a BHE nemzetközi szinten is konzorciumvezető (prime contractor) funkciót töltsön be, és rajta keresztül további hazai cégek is bekerülhessenek erre a piacra, amennyiben megfelelnek a szakmai és üzleti feltételeknek.


A BHE képviselőinek februári látogatása a scsjolkovói központban. (Fotó: BHE)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024