Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ill Márton Emlékkonferencia Baján
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Álmuk a világűr - 2016.09.06 12:15.)

A hazai űrkutatás kezdeteinek egyik meghatározó személyiségére egykori pályatársai, tanítványai, barátai emlékeztek szeptember 3-án egy egész napos konferencia keretében.

Ill Márton (1930–2015) a Baja melletti faluban, Vaskúton született, ahonnan a sors Belgiumba sodorta gyerekként, megélhetést kereső szüleivel. A gimnáziumot már Baján végezte, naponta vonatozva a Ciszterekhez. A latin mellett a francia és német nyelvet tanulta szívesen, de kiváló eredménnyel végzett minden tárgyból kisiskolásként, majd később is. Orvosnak készült, de Pécsett a matematika–fizika szakra került, majd tanársegédként itt kezdett munkába. A élet azonban 1956 után újra másfelé terelte, és hamarosan Bajára került vissza, az éppen megszülető űrkutatás első lépéseihez. Az első főállású, szakképzett alkalmazottja lett az akkor alakult Bajai Uránia Csillagvizsgálónak, ahol a műholdak átvonulásának megfigyelésébe kezdett. Pályája innentől kezdve összefonódott a Bajai Obszervatórium életével, fejlesztésével és az űrkutatással. Egyéni ötleteivel, kísérletező kedvével, számtalan téren vitte előre aktívan tudományterületét, nem csupán a saját maga által végzett megfigyeléseket, de eredményeit is lelkesedéssel adta tovább mind a hazai, mind a külföldi kollégáknak.


Az Ill Márton alapította Szegedi úti obszervatórium Baján. (Kép: SZTE Bajai Obszervatóriuma)

Kandidátusi címét a Szovjetunióban védte meg oroszul, akadémiai nagydoktori értekezését magyarul. Franciaországban több helyen dolgozott, tanított. Itthon Pécsett és Szegeden oktatta az egyetemistákat; eközben a különböző korú helyi szakkörösöknek is lelkiismeretesen igyekezett megmutatni a csillagászat szépségeit és megszerettetni velük a tudományt. A Bajai Obszervatórium és a Szegedi Tudományegyetem több mai munkatársa is egykor tanítványai volt. Élete fő művének az obszervatórium Szegedi úti telephelyének felépítését tekintette, amely még az Akadémia keretében jött létre, ma pedig a szegedi egyetem keretein belül működik.

Ill Márton pályája gyermekei körében, Kanadában ért véget, de a kapcsolatot onnan is tartotta volt kollégáival és a bajai intézettel.


Baján, a Bácskai Kultúrpalotában szeptember 3-án konferencián emlékeztek Ill Mártonra. (Kép: Baja város honlapja)

Hegedüs Tibor, a Szegedi Tudományegyetem Bajai Obszervatóriumának vezetője, a konferencia házigazdája a Baja város honlapján megjelent beszámolóban elmondta: kettős céllal rendezték meg a szakmai találkozót. Egyrészt 60 éves a bajai Bemutató Csillagvizsgáló, amit Borbás Mihály kezdeményezésére hoztak létre. 50 évvel ezelőtt, 1966. január 1-jén a Magyar Tudományos Akadémia részeként kezdett tudományos munkákat végezni az intézet. További aktualitása a konferenciának, hogy Ill Márton tavaly hunyt el. Sokan voltak itt, akik pályatársai, barátai, kollégái voltak. Sajnos, többen már eltávoztak közülük. Úgy gondoltuk, aktuális az időpont áttekinteni az elmúlt évtizedek történéseit.

A család nevében Ill Márton leánya, Ill Márta mondott köszöntőt. Háláját fejezte ki, hogy ilyen magas színvonalú szakmai rendezvényen neves tudósok emlékeznek édesapjára, aki idős korában Torontóba települt, beilleszkedett, de mindvégig megőrizte magyarságát. A rendezvényen Ill Márton barátai, volt munkatársak, egykori tanítványok emlékeztek a nagyszerű tudósra, kollégára és tanárra.


Baján, a Tóth Kálmán utca 19. szám alatti bemutató csillagvizsgálónál mostantól tábla őrzi Ill Márton emlékét.

Szeptember 4-én szülőhelyén, Vaskúton, a Táncsics utcában is emléktáblát avattak Ill Márton tiszteletére.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024