Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Európával a világűrben
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Nyereség az országnak , Szakmapolitika - 2014.11.26 07:15.)

Már kapható az újságárusoknál a tekintélyes Természet Világa folyóirat legújabb különszáma.

Az Európával a világűrben című, a borítólapokkal együtt épp száz oldalas, látványos és minden oldalán színes különszám megjelentetésének időzítése tökéletes. Egyrészt idén 50 éve, 1964-ben alakult meg az Európai Űrügynökség (ESA) két jogelőd szervezete. Másrészt Magyarország kormánya nemrég határozott úgy, hogy kezdeményezi hazánk teljes jogú tagságát a nagy múltú európai űrszervezetben.


Az új különszám címoldalán a Nemzetközi Űrállomás európai Columbus kutatómodulja látható.

Amint az a TIT budapesti Uránia Csillagvizsgálójában tegnap tartott ünnepélyes bemutatón elhangzott, a különszám anyagának összeállítása idején még nem dőlt el véglegesen, hogy csatlakozunk-e az ESA-hoz. Az alkotók ezt a pozitív döntést mindenesetre megelőlegezték, de szándékuk ettől függetlenül is az volt, hogy minél teljesebb keresztmetszetet adjanak az ESA tevékenységéről, az elért eredményekről. Bár Magyarország eddig nem volt a szervezet tagja, de már 2003 óta európai együttműködő államként járulunk hozzá az ESA munkájához, a szakmai kapcsolatok pedig ennél is régebbi időkre nyúlnak vissza. A kiadvány cikkeiből így nem maradhattak ki a magyar vonatkozások sem. Olvashatunk például a most különösen aktuális Rosetta üstököskutató űrszondáról, az első magyar műholdról, a Masat-1-ről, az ESA űrtávcsöveivel végzett magyarországi űrcsillagászati kutatásokról, az űrrepülésekkel kapcsolatos idegtudományi és pszichológiai kísérletekről, a Nemzetközi Űrállomáson végzett dozimetriai vizsgálatokról. Míg a különszám első felében inkább a felfedező kutatások, addig a továbbiakban az űralkalmazások és szolgáltatások kaptak helyet. Külön cikkek foglalkoznak például az időjárás ás az éghajlat vizsgálatával, a földmegfigyelési programokkal, az európai Galileo navigációs műholdrendszerrel és az űrtávközléssel. A különszám végén bepillanthat az olvasó az ESA oktatási tevékenységébe és ezen belül a magyar fiatalok részvételébe, valamint képet kaphat az ESA nemzetközi kapcsolatairól és történetének legfontosabb eseményeiről is.


A különszámot az Urániában bemutatták (balról jobbra): Szabados László szerkesztő, Piróth Eszter, a TIT igazgatója, Tari Fruzsina, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium osztályvezetője, Both Előd szerkesztő, és Staar Gyula, a Természet Világa főszerkesztője. (Fotó: Trupka Zoltán)

A különszám húsz cikkét huszonöt magyar szakember írta, a szakszerkesztői feladatot Szabados László látta el. Az olvasót előszavában köszönti Solymár Károly Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára – a minisztérium anyagi támogatása révén jöhetett létre a különszám –, valamint Jean-Jacques Dordain, az ESA főigazgatója is. Ez utóbbi köszöntő így kezdődik: „megtisztelő számomra, hogy Magyarországot a jövőben az ESA tagországai között üdvözölhetjük”.


Csoportkép a bemutatón megjelent cikkszerzőkkel. (Fotó: Trupka Zoltán)

Az Európával a világűrben már a harmadik a Természet Világa űrtémájú különszámai sorában. Mint Both Előd, a mostani kiadvány ötletadója és egyik összeállítója a bemutató alkalmával felidézte, eddig hat-hét évente követték egymást a különszámok: 2001-ben a Világűr című, 2008-ban pedig a Földközelben a világűr, amely az űrtevékenység szerteágazó alkalmazásait gyűjtötte össze.

A 145. évfolyamában járó Természet Világa 2014. évi 2. különszáma, az Európával a világűrben már megvásárolható az újságárusoknál, ára 980 Ft. Tartalmas cikkei és igényes kivitele okán kitűnő ajándék válhat belőle az űrkutatás kedvelői számára!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024