Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Sikeresen pályára állt az első magyar műhold
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Masat-1 , Európa igáslovai a világűrben - 2012.02.13 12:13.)

Ha minden a tervek szerint alakul, a Masat-1 első jeleit délután 4 körül foghatják a műegyetemi követőállomáson.

A Masat-1 a francia guyanai Kourou űrközpontból magyar idő szerint 11:00-kor emelkedett a magasba, az új európai Vega hordozórakéta első példányával. A Vega orrkúpjában kilenc kis műhold volt. A legnagyobb közülük az olasz LARES, egy lézeres távmérésre alkalmas passzív űreszköz. A többi nyolc európai egyetemi műhold, köztük hét 1 köbdeciméter térfogatú, 1 kg tömegű ún. CubeSat. Az egyik ilyen ki kocka a magyar pikoműhold, amelyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) építettek.


(Kép: ESA)

A Dél-Amerika atlanti partjai közelében, az Egyenlítőnél fekvő indítóhelyen most avatták fel az új Vega rakéták számára épített starthelyet. A visszaszámlálás rendben lezajlott, a start pontban a kijelöld inditási ablak első pillanatában megtörtént. A felemelkedést követően a Vega északkeleti irányba fordult. Az Atlanti-óceán fölött, 31 másodperc elteltével érte el a hangsebességet. A szilárd hajtóanyagú első fokozat (P80) 115 másodperc alatt, mintegy 60 km magasságban égett ki, átadva a feladatot a második fokozatnak (Zefiro-23). 87 másodpercig tartó működés után ez utóbbi fokozat is elvégezte a dolgát. A harmadik, Zefiro-9A fokozatot 3 perc 38 másodperc elteltével gyújtották be. Öt másodperccel később levált a légköri emelkedés alatt a műholdakat védő orrkúp. A harmadik fokozat összesen 129 másodpercen át működött. Végül a negyedik, folyékony hajtóanyagú utolsó fokozat (AVUM) közel három percen át tartó működésével alakult ki egy átmeneti pálya a Föld körül.

Ezután 40 perc „pihenő” következett. Az AVUM fokozat újbóli begyújtásával érték el a kb. 1450 km-es felszín feletti magsságban hózódó, 69,5°-os hajlású körpályát. Először a LARES önállósult, a start után 55 perccel.


A LARES (jobbra a gömb alakú űreszköz) elválásának pillanata az élő közvetítés szimulációs képernyőjén. Ezzel a Vega rakéta kvalifikációs repülése tulajdonképpen rendben véget is ért, a többi kis műhold sikere már „csak” hab lesz a tortán...

Egy újabb manőverrel úgy alakították a pályát a kis műholdak számára, hogy ezek földközelpontja kb. 350 km-es magasságban legyen. Önállósodásuk a felemelkedést követően 70 perc 35 másodperc elteltével kezdődött meg.

A Masat-1 magyar idő szerint 16 óra után kerül a budapesti elsődleges követőállomás látókörébe, ahol foghatják rádiójeleit. Működéséről, állapotáról ekkor tudhat meg többet a műegyetemi csapat.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024