Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrcsillagászat Magyarországon – konferencia
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Távoli világok kutatói - 2009.09.28 11:00.)

A Magyar Csillagászati Alapítvány a Magyar Asztronautikai Társaság közreműködésével A Csillagászati Nemzetközi Éve keretében tudományos konferenciát rendez Budapesten, 2009. október 29-én.

A rendezvény célja a hazánkban évtizedek óta folyó csillagászati vonatkozású, űrkutatáshoz kapcsolódó tevékenység áttekintése, eredményeinek bemutatása és távlatainak kitűzése. A szakmai konferenciára azokat várják, akik csillagászként az űrkutatásban használatos eszközöket, módszereket, űreszközök mérési eredményeit használják fel munkájukhoz, illetve azokat az űrkutatókat, akik a Föld vagy más égitest körül, vagy a Naprendszerben mozgó űreszközök méréseit, felvételeit, anyagmintáit dolgozzák fel csillagászati vonatkozású kutatásaikban. Várnak ezen kívül minden érdeklődőt, egyetemi hallgatót és doktoranduszt is. A konferencián a részvétel díjtalan, az előadások mellett posztereket is bemutatnak.

Az egész napos rendezvény 2009. október 29-én 9 órakor kezdődik. Helyszíne az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának (TTK) lágymányosi északi épülettömbje, az Ortvay-terem (Budapest, XI. Pázmány Péter sétány 1/a., 0.81. terem).

Annak ellenére, hogy Magyarország nem rendelkezik saját űreszközzel – így természetesen űrtávcsővel sem –, a programban szereplő 18 előadás a szakterület meglepően széles keresztmetszetét adja. Délelőtt szó esik infravörös csillagászatról, a csillag- és bolygókeletkezés kutatásáról, részvételünkről a Herschel-programban. Lesznek előadások asztroszeizmológiáról, a Kepler és COROT űrtávcsövekkel kapcsolatos hazai kutatásokról. Délután a napfizika, a Mars és általában a Naprendszer kutatása, a távoli gamma-kitörések, valamint rádió, optikai és infravörös űrcsillagászati vonatkozású témák kerülnek terítékre. Mindez azt mutatja, hogy a modern csillagászati kutatásokban ma már elengedhetetlenek az űreszközökkel végzett mérések, s hogy ezekre a hazai csillagászat is nagyban támaszkodik.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024