Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Dózistérképező eszközökkel úton a Progressz
(Rovat: Hazai kutatóhelyek és űripar, Az űrállomás és kontinensünk - 2009.02.10 12:43.)

A ma indult orosz teherszállító űrhajón a Nemzetközi Űrállomás európai Columbus moduljának dózistérképezéséhez szükséges mérőeszközök is helyet kaptak.

2009. február 10-én, magyar idő szerint 06:49-kor startolt a kazahsztáni Bajkonurból a Progressz-32P teher űrhajó, mely a tervek szerint három nap múlva kapcsolódik a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS). Fedélzetén többek között az új, az Európai Űrügynökség (ESA) Columbus moduljának dózistérképezéséhez szükséges mérőeszközök is helyet kaptak. A Columbus modulba pont egy éve lépett be az ESA űrhajósa, Hans Schlegel, egy nappal a modul és az ISS összekapcsolása után. A több éven át tartó, DOSIS névre keresztelt méréssorozat az ESA szervezésében zajlik. A programban hét, űrkutatással foglalkozó európai szervezet vesz részt, ezek egyike a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) támogatását élvező KFKI Atomenergia Kutatóintézet (AEKI) Sugárvédelmi Kutató Csoportja (SKCS).

A dózistérképezés kettős céllal készül. Egyrészt a modulon dolgozó asztronauták kozmikus sugárzás okozta dózisterhelésének megállapítására. Másrészt annak vizsgálatára, hogy a Columbus modul sugárvédelmének tervezésénél és építésénél alkalmazott anyagok és technikák megfelelnek-e a várakozásnak. Ennek megállapítására az nyújt lehetőséget, hogy a korábbi építésű orosz (Zvezda, 2000) és amerikai (Destiny, 2001) modulokban már 2001-től kezdve folynak hasonló eszközökkel mérések, amelyekben az SKCS is folyamatosan részt vesz. A 10 mérőpont kijelölését a vizsgálatokban részt vevők közösen végezték az ESA hollandiai technikai központjában (ESTEC, Noordwijk) a Columbus modul élethű másán, melyen a modulban dolgozó asztronauták is gyakorolnak. Az alábbi ábrán az ESTEC központ ERASMUS nevű gyakorló és kiállítási csarnokában elhelyezett Columbus modul látható, felette az ISS makettje.


(Fotó: Pálfalvi József, SKCS)

A képen az ATV rövidítés a Jules Verne nevét viselő, ESA fejlesztésű, automatikus szállító űrjárművet jelöli. Ennek korábbi helyére csatlakozik most a Progressz-32P. A két Szojuz űrhajó az asztronautákat szállítja. Mindkettő egyszerre csak akkor van a dokkoló egységekhez rögzítve, amikor éppen személyzetcsere folyik. Egyik felszállítja az új, a másik leviszi a korábbi legénységet. Az utolsó Szojuz azonban mindig készenlétben van, az űrállomás esetleges vészelhagyása esetére.


A Columbus modul és egyben azt az ISS-hez szállító 1E jelű repülési program logója. A feladatot az Atlantis űrsikló (STS-122) személyzete hajtotta végre 2008. február első felében.

Pálfalvi József
AEKI SKCS

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024