Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Tüzek Dél-Szudánban
(Rovat: GMES - Copernicus, Mezőgazdaság , A hét képe - 2018.11.09 07:15.)

A Sentinel–2B műhold felvétele alapján az ESA földmegfigyelési kép- és videósorozata a világ legfiatalabb országába kalauzol el, ahol bevett gyakorlat a mezőgazdasági területek felégetése.

Dél-Szudán 2011 júliusában vált ki Szudánból, és lett független állam, ezzel a világ legfiatalabb országa. Lakosságának becsült száma 13 millió fő, akiknek több mint 80%-a falusi területeken lakik. A lakosság legnagyobb része mezőgazdaságból, halászatból és pásztorkodásból él.

A műholdfelvétel bal oldalán az élénk zöldnek látszó Sobat folyót követhetjük. Ez a Fehér-Nílus jelentősebb keleti (jobb oldali) mellékfolyói közül a legdélebbi, amely a dél-szudáni Malakai közelében ömlik a folyóba. (Szűkebb értelemben innen kezdődően nevezik Fehér-Nílusnak a Nílus déli főágát. A Fehér-Nílus a szudáni Kartúmig tart, ott ömlik bele kelet felől a Kék-Nílus, onnan a folyó Nílusként folytatja útját észak felé.)


A Sentinel–2B műhold 2018. január 18-án készült felvétele Dél-Szudán egy részéről. (Kép: Copernicus Sentinel adatok 2018 / feldolgozás: ESA, CC BY-SA 3.0 IGO)

Dél-Szudán területének legnagyobb részén trópusi őserdők, mocsarak és füves puszták találhatók. Az ország közepén helyezkedik el a Sudd nevű, kiterjedt mocsaras terület, amely mintegy 320 km széles és 400 km hosszú. Ezt tartják a világ egyik legnagyobb édesvízi ökoszisztémájának, amelyet dél felől a (tágabb értelemben vett) Fehér-Nílus táplál, valamint itt gyűlik össze a környező területekről a csapadékvíz. A halban gazdag mocsárvidéken jelentős a vándormadár-populáció, köztük számos veszélyeztetett fajjal. A 2013 decemberében Dél-Szudánban kitört, és azóta is tartó polgárháború elől menekülő lakosság is itt talált védelmet.

A bemutatott képet az EU–ESA Copernicus földmegfigyelő programja űrszegmense egyik elemeként tavaly március óta a Föld körül keringő Sentinel–2B műhold 2018. január 18-án készítette. A kép közepén lent a piros és sárga területek tüzeket mutatnak, amelyek füstje az északias szélben dél felé húzódva a felvétel széléig követhető. A képen feketének látszó területek hasonló, a mezőgazdasági művelés részét képező, szándékos égetés nyomait őrzik. A száraz füvet a pásztorok azért gyújtják fel, hogy a hamuval trágyázzák a földet, elősegítve az állatok táplálékát jelentő friss fű növekedését. Az égetés gyakorlata egyre inkább terjed a növénytermesztő gazdák közében is, akik így nemcsak a tápanyagokat juttatják vissza a földbe, hanem a gyomnövényektől is megszabadulnak. A módszer hosszú távú, negatív következményei a légszennyezés, az erdőterület csökkenése és az erózió növekedése.

A Sentinel–2 műholdak széles sávot letapogató, nagyfelbontású multispektrális képalkotó berendezése elsősorban a szárazföldek és az ottani vegetáció megfigyelésére alkalmas. Ennek megfelelően a Sentinel–2 műholdak elsősorban a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás számára nyújtanak fontos információkat, segítve ezzel az élelmiszerbiztonságot.

Az ESA „A Föld a világűrből” sorozatának Dél-Szudánról szóló filmje. (Forrás: ESA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024