Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Észtország és a Sentinel egyezmény
(Rovat: GMES - Copernicus, Európai űrpolitika , Nyereség a kontinensnek - 2016.09.14 07:15.)

A hazánkkal együtt tavaly az ESA tagjává vált balti ország megállapodást kötött az űrügynökséggel a Sentinel földmegfigyelő műholdak adatainak jobb hasznosítására.

Az egyezményt – teljes hivatalos angol nevén ESA–Estonia Sentinel Collaborative Ground Segment Agreement – az Európai Űrügynökség (ESA) és az észt űrkutatásért felelős Enterprise Estonia képviselői írták alá Párizsban, szeptember 13-án.

Az Európai Unió vezette Copernicus földmegfigyelő program keretében eddig négy műholdat állítottak pályára, a Sentinel-1A, -1B, -2A és -3A jelűeket. Így a Copernicus szolgáltatások és alkalmazások számára már most is bőséges, egymást jól kiegészítő adat áll rendelkezésre. A Copernicus programon belül az ESA felelős az űreszközökért, de a műholdak adatainak vételére szolgáló földi hálózatért és az adatfeldolgozó központokért is.

Észtország hivatalosan 2015 szeptemberében csatlakozott az ESA-hoz teljes jogú tagállamként, nem sokkal Magyarország előtt. Így az Európai Űrügynökségnek jelenleg 22 tagállama van. Észtország a tizenkettedik azon országok sorában, amelyek megkötötték a Sentinel műholdas adatokban rejlő lehetőségek jobb kiaknázását segítő együttműködési megállapodást. Bár a Sentinel adatok a Copernicus program adatpolitikájának köszönhetően mindenki számára – akár tudományos kutatási, akár egyéb célra – szabadon hozzáférhetők, az arra vállalkozó országok az Sentinel együttműködéssel még többet nyerhetnek. A nemzeti adatközpontra építve mielőbb a társadalom és a gazdaság szolgálatába állíthatják a műholdas földmegfigyelési adatokat. Ezek csak látszólag érkeznek „ingyen”, hiszen a rendszer kiépítéséhez uniós költségvetési forrásokat használtak és használnak fel. Így minél jobban hasznosulnak gazdasági és társadalmi célra egy-egy országban a Copernicus adatai, annál többet „kapnak vissza” a befizetéseikért cserébe.


A Sentinel-1A radarfelvételeiből összeállított mozaik az Észtország területéről. (Kép: Copernicus Sentinel data 2015 / ESA)

A most megkötött egyezmény nem csak garantálja Észtország számára a Sentinel műholdakról érkező adatokhoz a közvetlen, gyors hozzáférést, hanem az ESA-tól technikai segítséget kapnak az adatok tárolásához, feldolgozásához, archiválásához, a felhasználók felé való terjesztéséhez, alkalmazások fejlesztéséhez. Az észtek reményei szerint az országban már eddig is fejlettnek számító műholdas távérzékelés további segítéséből a leginkább a mező- és erdőgazdaság és a tengerhajózás profitál majd.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024