Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Galileo műholdak – okostelefonról
(Rovat: Galileo, Navigáció és térképészet - 2018.08.05 08:15.)

Nem csak helymeghatározásra használják a Galileo műholdakat, de az alkalmazás meg is jeleníti a helyüket az égen.

Az elmúlt időszakban az Európai Űrügynökség (ESA) mérnökei egy verseny keretén belül olyan Androidon működő alkalmazást dolgoztak ki, amely amellett, hogy a Galileo műholdak segítségével végez helymeghatározást, a kiterjesztett valóságnak köszönhetően a műholdakat valós időben is nyomon tudja követni a égbolton.


A kiterjesztett valóság tulajdonságait kihasználva a műholdak valós időben láthatóak az égbolton (az ESA technológiai központja közelében, Hollandiában). (Kép: ESA)

Paulo Corsta, az ESA rádiónavigációval foglalkozó mérnöke szerint az alkalmazás fejlesztése teljes mértékben önkéntes alapon történt. A céljuk egy olyan mobilalkalmazás létrehozása volt, amely a készülék égbolt felé irányításával a Galileo műholdak aktuális pozícióját és tulajdonságait is megfigyelhetővé teszi. A helymeghatározással kapcsolatos részt Paulo tervezte, míg társa, Tim Watterton volt az, aki az alkalmazás alapstruktúrájának a kidolgozásáért volt felelős. Tim szerint a műholdak valós idejű helyzetét az úgynevezett efemerisz adatok teszik lehetővé. Ezek tartalmazzák ugyanis a műhold keringési pályaadatait, ameik alapján adott időpontra és földrajzi pozícióra vonatkoztatva a műholdak azimut és magassági szögei nagy pontossággal kiszámíthatóvá válnak.

Az alkalmazás használata során egy adott műhold zöld színnel mutatkozik, ha a készülék fogja a műhold jeleit (ekkor elérhetővé válnak a műhold tulajdonságai is), míg piros színnel láthatóak azok, amelyek jelenleg nem megfelelő pályán haladnak. Sárgával pedig abban az esetben jelölik őket, amikor a műholdak ugyan sugározzák a jeleket, azonban a készülék különböző terepi okokból kifolyólag azokat nem tudja észlelni.

A mobilalkalmazás jelenleg még tesztelés alatt van, azonban a készítők remélik, hogy mihamarabb elérhetővé válhat a Android Play áruházában.

(Együttműködő partnerünk: Galileo blog, BFKH FTFF Kozmikus Geodéziai Obszervatórium)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024