Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Galileo 11-12
(Rovat: Galileo, Navigáció és térképészet - 2015.12.17 13:20.)

Kourouból két újabb műhold indításával bővitik tovább az európai műholdas helymeghatározó rendszert.

A Galileo műholdrendszer végleges – az első négy, még a rendszer kezdeti kipróbálására felbocsátott űreszközt is magában foglaló – konstellációjának 11. és 12. számú műholdja december 17-én, magyar idő szerint pár másodperc híján 12:52-kor emelkedett a magasba a francia guyanai indítóhelyről, egy Szojuz hordozórakétával. A műholdak a menetrend szerint 16:30-kor önállósulnak a rakéta Fregat végfokozatától, amelyet előzőleg kétszer indítanak be, a végleges pálya kialakítása céljából. A két, egyenként 717 kg tömegű űreszköz közepes (kb. 23 és félezer km-es) magasságú, 55°-os hajlásszögű körpályára áll.

Még a függőleges helyzetben felszerelendő Fregat fokozat és a hasznos teher nélkül érkezett a hordozórakéta a szerelőcsarnokból a kouroui indítóállásba, mintegy 700 méteres „vonatozás” után, december 14-én. (Videó: CNES)

Az orosz gyártmányú Szojuz rakétának ez volt a tizenharmadik (VS13 jelzésű) indítása az francia guyanai Kourou űrközpontból.

A Galileo az Európai Bizottság és az Európai Űrügynökség (ESA) közös műholdas navigációs programja. Polgári irányításával egyedülálló a hasonló célú műholdas rendszerek – a legismertebb amerikai GPS, valamint az orosz GLONASSZ és a kínai Beidou – mellett. Teljes kiépítettségében a Galileo 30 műholddal rendelkezik majd, a Föld körüli közepes magasságú pályákon úgy „elosztva”, hogy a bolygó lényegében minden pontjáról, minden időben elegendő műhold rádiójeleit lehessen venni a pontos hely- és időmeghatározáshoz.


A majdani teljes Galileo konstelláció összesen 30 (24 aktívan működő és 6 pályán levő tartalék) műholdból áll majd, egyenletesen elosztva közepes (bő 23 ezer km-es) magasságú, 55°-os hajlásszögű Föld körüli pályákon. (Kép: ESA)

Idén a mostani volt a harmadik páros Galileo indítás Kourouból. A műholdrendszer bővítése remélhetőleg jövőre, előre láthatólag az év második felében folytatódik. Onnantól még gyorsabb tempóban, négyesével kerülnek pályára az új holdak, az Ariane-5 rakéta ES jelzésű változatával.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024