Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Szólaljon meg a Marsról!
(Rovat: ExoMars, Álmuk a világűr - 2019.03.28 07:15.)

Az ExoMars 2020 az Ön hangját is elviheti a Marsra. Sőt némi szerencsével éppen Ön lehet az, akinek a hangját a szonda egyik cseh műszere visszasugározza a Földre.


Az ExoMars 2020 küldetés orosz platformja, a Kazacsok a Thales Alenia Space torinói telephelyén. (Kép: Thales Alenia Space)

Az ESA és a Roszkoszmosz ExoMars 2020 küldetése 2021-ben száll le a vörös bolygóra. A küldetésről többször hírt adtunk, legutóbb abból az alkalomból, hogy a Kazacsok nevű orosz fix platform (amelyről az európai marsjáró legördül) Torinóba érkezett. A Kazacsok 45 kg tömegű műszercsomagjának egyik eszközéről a közelmúltban ugyancsak hírt adtunk, most egy másik műszer kapcsán érdekes lehetőségre hívjuk fel olvasóink figyelmét.


Az Oxia Planum a Mars Reconnaissance Orbiter HiRISE kamerájának felvételén. (Kép: NASA / JPL / University of Arizona)

Miután az óriásbolygókon már sikerült felfedezni a földi villámokhoz hasonló elektromos kisüléseket, a kutatók arra kíváncsiak, elfordulnak-e hasonló villámlások a Marson is. Miközben a Rosalind Franklin rover a leszállóhely környékén, az Oxia-síkságon végez vizsgálatokat, a Kazacsok műszereivel többek közt az időjárási és éghajlati viszonyokat és a sugárzási környezetet tanulmányozzák. Ott kapott helyet az Orosz Űrkutatási Intézetben (IKI) készített MAIGRET magnetométer, és ennek részeként a WAM hullámelemző modul (Wave analyser module), amelyet a Cseh Légkörfizikai Intézetben Ondrej Santolik vezetésével készítettek.


Az orosz MAIGRET kísérlet részét alkotó cseh WAM hullámelemző egység szerkezeti és termikus modellje. (Kép: Institute of Scientific Instruments CAS, Brno / I. Vlcek)

A cseh műszerrel a villámlásokra jellemző frekvenciákon fogják az elektromos kisülésekre jellemző elektromágneses hullámokat keresni. Az eszköz működésének ellenőrzéséhez memóriájában tesztadatokat kell tárolni, amelyeket visszasugároznak a Földre, hogy meggyőződjenek a megfelelő működésről. A kísérlet készítői úgy gondolták, hogy mesterségesen előállított hullámalakok helyett másfajta adatokat táplálnak a készülék memóriájába, a tesztet egyúttal felhasználják arra, hogy a közvélemény figyelmét felkeltsék az űrkutatás iránt.


Az ESA követőantennája New Norcia (Nyugat-Ausztália) mellett. (Kép: ESA / D. O'Donnell, CC BY-SA 3.0 IGO)

Ezért a Vesmír című, nagy múltú, cseh tudományos ismeretterjesztő magazinnal karöltve pályázatot hirdettek a nagyközönség számára. A Vesmír erre a célra létesített honlapjára bárki feltöltheti a neki legkedvesebb hangokat. Lehet az a feltöltő saját hangján elmondott üzenete, de akár mások hangja vagy zene is. A honlapon meghallgathatók az eddig feltöltött üzenetek, sőt szavazni is lehet a legszimpatikusabbakra. (E sorok írásakor a honlapon 44 üzenet hallható, a világ minden részéről, de természetesen többségében Csehországból. Magyar feltöltés még nincs.)

A cseh műszer memóriájában 11 darab, egyenként 30 másodperces hangrészletet visznek el a Marsra, de ezek közül csak egyetlen egyet választanak ki, amelyet a műszer ellenőrzéseként a Földre sugároznak. Bárki számára nyitva áll a lehetőség, hogy 2019. április 20-ig feltöltse azt az üzenetet, amelyet szeretne a Marsról visszasugárzott formában újra hallani.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024