Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

GYORSHÍR: Önállósult a Schiaparelli
(Rovat: ExoMars, űrszondák a Marsnál - 2016.10.16 17:30.)

A Marsra október 19-én leszálló egység levált az eddig vele együtt utazó, a Mars körüli pályára szánt Trace Gas Orbiter űrszondáról.

Az Európai Űrügynökség (ESA) és az orosz Roszkoszmosz közös ExoMars 2016 programjában kezdenek sűrűsödni az izgalmas események. A Trace Gas Orbiter (TGO) és a Schiaparelli (más néven EDM, Entry, Descent and Landing Demonstrator Module) idén március 14-én indult el Bajkonurból egy Proton hordozórakétával. Mostanra értek el a Mars közelébe, ahol ma (október 16-án), magyar idő szerint 16:42-kor önállósult a leszállóegység.


Az ExoMars 2016 két egysége immár külön-külön közeledik a Marshoz. (Fantáziakép: ESA / ATG medialab)

A Schiaparelli három nap múlva lép be a Mars légkörébe és ereszkedik le a felszínre, a Meridiani-síkság területén – nem messze az Endeavour-krátertől, amelynek környékére egyébként a NASA Opportunity marsjárója is leérkezett, majdnem 13 évvel ezelőtt. (A még mindig aktív Opportunity megkísérli majd megfigyelni az érkezést, de a siker nem garantált.)

Animáció a Schiaparelli október 19-én esedékes Marsra érkezésének 6 percéről. Az európai építésű egység névadója az a 19. századi olasz csillagász, Giovanni Schiaparelli, akinek a távcsöves megfigyelései nyomán kerültek a köztudatba a hírhedt „csatornák” a Marson. (Forrás: ESA)

A Mars jelenleg mintegy 169 millió km távolságban van a Földtől. A fénysebességgel utazó rádiójelek több mint 9 perc alatt érnek el a Földig. Az ESA követőállomás-hálózata október 9. óta megszakítás nélkül kapcsolatban van az ExoMars 2016 szondáival. (A fent megadott elválási időpont a Marsnál értendő, így a jelek földi vételéhez szükséges időtartamot is hozzászámítva, a siker majdnem 10 perccel később vált az irányítók számára is ismertté.)


A leszállóhely környékének színkódolt domborzati térképe a Mars Express felvételei alapján, rajta a 100 km × 15 km nagyságú ellipszis alakú célterülettel. (Kép: ESA / DLR / FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO)

A Schiaparelli sem napelemmel, sem radioizotópos termoelektromos energiatermelő berendezéssel nem rendelkezik, így élettartama annyi időre korlátozódik, amennyit akkumulátorai bírnak. Ez a becslések szerint 2–8 marsi nap lehet. A program célja tehát elsősorban a sima leszállás technikájának kipróbálása.

Időközben a TGO szonda 17-én, egy nappal a Schiaparelli elbocsátása után végez egy fontos pályamódosító manővert, majd 19-én lefékez és a Mars körüli pályára áll. Míg a Schiaparelli programja igen rövidre szabott, a TGO a remények szerint legalább 7 éven át vizsgálja majd a bolygó légkörét, például metán, vízgőz, és más, kis koncentrációban jelen levő összetevők után kutatva.

Az ExoMars 2016 legfrissebb eseményeiről október 21-én, Budapesten, az Űrkutatás Napja rendezvényen hallhatnak az érdeklődők előadást.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024