Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az ESA-EU kapcsolatok alakulása (1. rész): A közös európai űrpolitika lehetősége
(Rovat: Európai űrpolitika, Kontinensünk űrtörténelme - 2004.12.10 10:03.)

A múltban az űrtevékenység technika orientált volt, napjainkban azonban egyre növekszik a politika jelentősége ezen a területen is. Míg korábban űrpolitika nemzeten belül, vagy nemzetek között volt jelen, mára egyre nagyobb a nemzetek közötti együttműködés fontossága.

Az ESA szeretne nagyobb hatékonyságot elérni mind űrpolitikájának, mind programjainak végrehajtásában. Ezen célok megvalósítása érdekében az űrhivatal különböző országokkal és nemzetközi szervezetekkel törekszik szorosabb együttműködésre. Ennek a folyamatnak egyik kicsúcsosodása az ESA és az EU egyre szorosabb együttműködése. Ez a fajta kapcsolat a két intézmény között az utóbbi évek kezdeményezéséből fejlődött ki, köszönhetően az említetteken kívül annak a ténynek is, hogy az űrpolitika jelentősege folyamatosan felértékelődik az unióban.



Az Öreg Kontinens az európai ENVISAT műhold foto-mozaikján

Az úgynevezett Keretmegállapodás (Framework Agreement) fektette le az alapelveit és fő prioritásait az ESA-EU kapcsolatnak. A „Zöld könyvben” (Green Paper) a lehetséges koncepciókat jelenítették meg a világűr jövőbeli hasznáról Európa számára. A „Fehér könyv” (White Paper), ami a lehetséges koncepciók hivatalos változatát tartalmazza, egy európai űrprogramot hív életre az európai űrpolitika megvalósításához. Előreláthatólag az európai űrpolitika megvalósítása egy hosszantartó folyamat, azonban az ESA-EU kapcsolat egy lehetséges módját mutatja a jövőbeli európai világűrrel kapcsolatos tevékenységeknek.

Ahhoz, hogy megértsük, miért is van szükség a két intézmény szorosabb együttműködésére, illetve egy európai űrpolitika kialakítására, tisztában kell lennünk a különböző világűrrel kapcsolatos tevékenységek jelentőségével.

Ez egy nagyon jelentős terület, amely szinte az egész gazdaságra hatalmas hatást gyakorol többek között azzal, hogy hozzájárul az országok technikai és ipari fejlődéséhez. Ezenkívül, életünk sok szálon kapcsolódik az űrkutatás által elért eredményekhez, így az űrtevékenység sok-sok lehetőséget kínál az életszínvonal javítására, a biztonságosabb és élhetőbb környezet kialakítására.



A Galileo műholdas helymeghatározó és navigációs rendszer az EU és az ESA első közös űrprojektje

Az EU, amely egy közös Európa megvalósítására törekszik, nem hagyhatja figyelmen kívül az űrkutatást, annál is inkább, mivel az európai világűr kooperáció az Öreg Kontinensnek nagyobb befolyást adna nemzetközi színtéren. Ahogy az űrtevékenység egyre inkább globálissá válik céljait és területeit tekintve, az országok együttműködése nélkül Európa nem lenne képes fenntartani önállóságát a legfontosabb technikai szektorokban.

Azt sem lehet elfelejteni, hogy a globalizáció korában élünk, annak minden kihívásával együtt, amelyeket országok magányosan és elszigetelődve már képtelenek sikeresen kezelni. Gondoljunk csak a terrorizmusra, a szervezett bűnözésre, a drogkereskedelemre, vagy a különböző környezeti problémákra. Az űrtevékenység segítségével ezen problémák közül számos felderíthető, illetve felmérhető, de a helyzet javítása vagy megoldása közös feladat. A különböző országok csak abban az esetben sikeresek, ha együttműködnek.

Pörneczi Eszter

(Folytatjuk...)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024