Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Újabb magyar eszközök az űrállomáson
(Rovat: BIOPAN, Brados, Matrjoska, A Szojuz és a Progressz , Az űrállomás és kontinensünk - 2005.03.08 19:03.)

Mint arról korábban beszámoltunk, a legújabb Progressz teherűrhajó március 2-án rendben dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson. A felszállított rakomány között van a budapesti KFKI-AEKI Sugárvédelmi Kutatócsoportja által tervezett és épített néhány kísérleti eszköz is.

2005. február 28-án budapesti idő szerint 20 óra 9 perckor egy Szojuz-U típusú rakétával elindult a Progressz M-52-es teherűrhajó a kazahsztáni Bajkonurból. Indulás után 9 perccel érte el a 200 km magasságot és megkezdte a közel 2 napos útját a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé, mellyel március 2-án sikeresen összekapcsolódott.

A rakományban található a KFKI-Atomenergia Kutatóintézet Sugárvédelmi Kutatócsoportja által tervezett és készített 2 darab 3 tengelyű kozmikus részecske detektor összeállítás is, melyeket az űrállomás Szerviz Moduljában fognak elhelyezni és kb. 9 hónapos adatgyűjtés után szállítják vissza kiértékelésre. Ez a vizsgálat része a 2001-ben indított BRADOS kísérletsorozatnak, melyben a Kutatócsoport már harmadik alkalommal vesz részt. A korábbi kísérletekről készített beszámolók az Űrvilágban a nyomdetektor kulcsszóval kereshetőek. A mostani kísérlet fő célja az ISS belsejében kialakuló neutron sugárzási tér időbeli és térbeli eloszlásának, valamint a nagy energiás, nagy rendszámú kozmikus részecskék fajtájának és irány eloszlásának tanulmányozása. Jelenleg a Kutatócsoport hasonló detektorcsomagokkal más, az űrállomáson folyó űrséta szimulációs kísérletben is részt vesz (Matroshka program).

Forrás: Magyar Űrkutatási Iroda - www.hso.hu

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024