Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Amerikai, kanadai, orosz
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA - 2019.06.25 07:00.)

Három űrhajós tért vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról (ISS). Kazahsztán területén landoltak a Szojuz MSZ-11 kabinjában.


A csoportképen balról jobbra a NASA űrhajósa, Anne McClain, az orosz parancsnok, Oleg Kononyenko, és a Kanadai Űrügynökség képviseletében David Saint-Jacques. Ők tértek most vissza az ISS 58/59. számú legénységéből. (Kép: NASA / Roscosmos)

Ők hárman még tavaly december 3-án indultak útnak Bajkonurból az orosz Szojuz MSZ-11 űrhajóval. Most közel 204 napos űrrepülésüket fejezték be. Az űrhajó magyar idő szerint június 25-én, nem sokkal éjfél után (1:25-kor) hagyta el az űrállomás Poiszk modulját, hogy 3 órával és 22 perccel később a visszatérő kapszula landoljon a kazah sztyeppén. Távozásuk után az űrállomáson egyelőre hárman „tartják a frontot”, az orosz Alekszej Ovcsinyin (a 60. személyzet parancsnoka), és két amerikai társa, Nick Hague és Christina Koch. A három főből álló váltás a Szojuz MSZ-13-mal várhatóan július 20-án indul, rajta Alekszandr Szkvorcov olasz, Luca Parmitano olasz (ESA) és Andrew Morgan amerikai űrhajósokkal. (Véletlen vagy nem, de épp aznap lesz az Apollo-11 holdraszállásának 50. évfordulója.)


A Szojuz MSZ-11, még a Nemzetközi Űrállomáshoz dokkolva. (Kép: NASA)

Koch és Saint-Jacques számára a mostani volt az első űrutazás. Kononyenko ezzel szemben igazi veteránnak számít, négy alkalommal összesen 737 napot töltött Föld körüli pályán. Az eltelt 204 nap alatt hat űreszköz látogatta meg az ISS-t: a teherszállító űrhajók mellett egy Szojuz űrhajó (az MSZ-12-es), és a SpaceX új Crew Dragon űrhajója, az első, még emberek nélküli próbaútja alkalmával. Kononyenko két űrsátán vett részt, ezzel összesen már 5 űrállomáson kívüli munka szerepel a neve mellett. McClain két, Saint-Jacques egy űrsétán dolgozott az ISS külső részén.


Az amerikai űrhajósnő, amint kibújik a Szojuz visszatérő egységének nyílásán. (Kép: Roszkoszmosz / NASA TV)

A gyors orvosi vizsgálatok után Kononyenkót Csillagvárosba, McClaint és Saint-Jacques-ot Houstonba reptetik. Az 59. legénység több száz tudományos kísérletet végzett el a súlytalanságban, a biológia, biotechnológia, fizika, földtudományok területén.

Ami az ISS forgalmának közeljövőjét illeti, lesznek érdekes események. Augusztus 22-én az addigra már 6 főre bővült személyzet a Szojuz MSZ-14 űrhajót fogadja. Ezúttal azonban utasok nélkül, ugyanis akkor próbálják ki először a startot a modern Suojuz-2.1a hordozórakétával, amely a Progressz teherűrhajók esetében már bevált. Ha minden rendben megy, akkor hamarosan áttérnek rá és leváltják a Szojuz-FG rakétavariánst. Ez esetben a szeptember végén indítandó Szojuz MSZ-15 lesz az utolsó orosz emberes űrhajó, amelyet azzal a rakétával állítanak pályára. Egyben az utolsó, amely az űrtörténelmi 1-es számú bajkonuri indítóállásból emelkedik a magasba, ahonnan Gagarin űrrepülése is kezdődött. A Szojuz MSZ-15 fedélzetén az orosz Oleg Szkripocska mellett az amerikai Jessica Meir, és az Egyesült Arab Emírségek űrhajósa, Hazza Al Mansoori utazik fel az űrállomásra. Egy rövid ideig 9-en lesznek fent, de az arab látogató csak 10 napig marad, Ovcsinyin és Hague társaságában tér vissza a Szojuz MSZ-12-vel. Kristina Koch, aki velük érkezett, így tovább, egészen februárig marad. Mire földet ér, 328 napja lesz az űrben. Ezzel az amerikai női űrhajósok között rekordot fog felállítani, ami az egy repülésen töltött időt illeti. Sőt mi több, csak 12 nappal marad majd le Scott Kelly mögött, aki a férfiaknál tartja ezt a fajta rekordot. Koch a visszaúton Morgan ülését foglalja el, utóbbi természetesen tovább, áprilisig marad.

A remények szerint az év vége felé vagy 2020 elején beindulnak végre az emberes repülések a SpaceX és a Boeing fejlesztés alatt álló amerikai magánűrhajóival is.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024