Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Szojuz MSZ-07
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA , Japán és az űrállomás - 2017.12.17 09:45.)

A megszokottnál hamarabb egészül ki a Nemzetközi Űrállomás (ISS) személyzete plusz három fővel. Orosz, amerikai és japán utassal elindult Bajkonurból a Szojuz MSZ-07 űrhajó.

Csak három nap telt el azóta, hogy a Szojuz MSZ-05 űrhajósai földet értek. Az orosz irányítók általában legalább 7–10 napot hagynak a személyzetcsere idején a visszatérő Szojuz landolása és az újabb űrhajó indítása között. Most azért tettek kivételt, mert az eredetileg tervezett december 27-ei dátum épp a karácsonyi és újévi ünnepek kellős közepére esett. A földi személyzetre való tekintettel változtattak tehát. December 27-én pedig az ISS pályája lehetővé tette volna a gyors megközelítést, vagyis a Szojuz MSZ-07 négy Föld körüli keringés (mintegy 6 óra) alatt csatlakozhatott volna az ISS-hez annak Föld felé néző oldalán, a Rasszvet modulnál. Az előrehozott start miatt azonban az űrhajósoknak két napot (34 pálya megtételéhez szükséges időt) kell eltölteniük a szűkös Szojuzban, mielőtt átszállhatnának a sokkal tágasabb űrállomásra. Az űrhajósok azonban így sem bánják, hiszen 10 nappal többet tölthetnek a világűrben...

A legújabb orosz személyszállító űrhajó, a Szojuz MSZ-07 december 17-én, magyar idő szerint 8:21-kor startolt a kazahsztáni Bajkonurból. Szokás szerint 9 perccel később el is érték a Föld körüli pályát, az űrhajó önállósodott a hordozórakéta utolsó fokozatától. Az ISS-hez való dokkolás tervezett időpontja kedden 10:43 lesz.


A Szojuz MSZ-07 személyzete: balra a japán Norishige Kanai, középen az orosz Anton Skaplerov, jobbra az amerikai Scott Tingle. (Kép: Andrej Seljepin / Gagarin Űrhajóskiképző Központ)

A Szojuz MSZ-07 – és majdan a következő személyzetváltás után maga a Nemzetközi Űrállomás – parancsnoka, Skaplerov a harmadik űrrepülésére indult. Az eddigi két útján összesen pont egy évnyi időt, 365 napot töltött az űrben. Amerikai és japán társai újoncok. Küldetésük most négy hónapos lesz. Az ISS jelenlegi 54. számú legénységéhez csatlakoznak, amelyet az orosz Szergej Miszurkin vezet, további tagjai Mark Vande Hei és Joseph Acaba, a NASA űrhajósai.

Programjukban elsődleges feladat a tudományos kísérletek végzése a súlytalanságban. Tingle szerint minden pillanatban nagyjából két és félszáz különböző kísérlet fut az űrállomáson. (Természetesen a legnagyobb részük nem igényli az űrhajósok állandó személyes felügyeletét.) Az ISS fenntartási munkálatai keretében két amerikai űrséta is tervben van januárra. Február elején egy orosz Progressz teherűrhajó várható, a most fenn levő személyzet a Szojuz MSZ-06-tal február végén indul haza a Földre. Akkor kezdődik az 55. számú állandó személyzet időszaka, további hárman (egy orosz és két amerikai) csatlakoznak március 10-én, a Szojuz MSZ-08-cal érkezve. Ha minden a tervek szerint halad, három nappal később egy amerikai Dragon teherűrhajó érkezhet. Skaplerov, Tingle és Kanai 122 nap után, 2018. április 18-án hagyják el az űrállomást.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024