Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Szojuz MSZ-05: hárman az ISS-re
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és kontinensünk , Az űrállomás és az USA - 2017.07.28 20:00.)

Az orosz űrhajó egy-egy orosz, amerikai és olasz utassal indult a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS). Magyar dózismérő eszközöket is visznek.

Az orosz Szergej Rjazanszkij, az amerikai Randy Bresnik és az Európai Űrügynökséget (ESA) képviselő Paolo Nespoli az űrállomás 52. számú állandó személyzetéhez csatlakozik. A már fent tartózkodó hármas parancsnoka Fjodor Jurcsihin (Oroszország), tagjai Jack Fisher és Peggy Whitson (USA). Az űrállomáson dolgozó csapatot hat főre kiegészítő triót szállító Szojuz MSZ-05 július 28-án, magyar idő szerint 17:41-kor startolt a kazahsztáni Bajkonurból. A tervek szerint rövid, mintegy 6 órán át tartó repüléssel érnek el az ISS-hez. A most feljutó hármas folytatja majd a munkáját az űrállomás következő, 53. legénységében is, várhatóan több mint négy hónap elteltével térnek vissza a Földre.


A Szojuz MSZ-05 űrhajósai felkészülés közben. Balról jobbra Paolo Nespoli (ESA / Olaszország), Szergej Rjazanszkij (Oroszország) és Randy Bresnik (Egyesült Államok). (Kép: Roszkoszmosz)

Az ESA űrhajósa, a repülőmérnöki végzettségű Paolo Nespoli 60 ével ezelőtt, ugyanabban az évben született Milánóban, amikor az űrkorszak a Szputnyik-1 pályára állításával megkezdődött. Kitartóan, háromszor is pályázott arra, hogy bekerüljön az űrhajósok csapatába, ami végül 1998-ban sikerült neki. Eddig összesen 174 napot töltött a világűrben. 2007-ben a Discovery űrrepülőgéppel (STS-120) viszonylag rövid időre érkezett az űrállomásra, 2010-ben a Szojuz TMA-20 űrhajóval pedig hosszabb tartózkodásra, az ISS 26/27-es számú csapatainak tagjaként.

Érdekes adat, hogy 188 cm-es testmagasságával Nespoli a legmagasabb európai űrhajós, és nem sokkal marad el az abszolút csúcstartó, 193 cm-es amerikai Jim Wetherbee mögött (pontosabban: alatt). Nespoli küldetésének rövidítése VITA, ami a Vitality, Innovation, Technology és Ability (vitalitás, innováció, technológia és képesség) angol szavak kezdőbetűiből áll össze, emellett olaszul életet jelent. Ez részben utal a Nespoli által elvégzendő kísérletek jellegére is: jellemzően biológiai, élettani kísérletekben vesz majd részt, de nem maradnak ki az anyagtudományi, technológiai és környezeti megfigyelési tudományos programok sem.


A VITA küldetés jelvénye. (Kép: ESA / ASI)

Amikor nem a kísérleteket hajtja végre, Nespoli ugyanúgy részt vesz az ISS fenntartásával kapcsolatos munkában, mint amerikai és orosz kollégái. Feladatai közt szerepel majd az űrrepülés, a tudományok, az egészséges életmód népszerűsítése is a fiatalok körében. Paolo Nespoli emellett az európai Astro Pi Challenge nagykövete. A program keretében európai diákok saját programjaikat futtathatják az ISS-en telepített Raspberry Pi miniszámítógépeken – mint például nemrég a kaposvári UltimaSpace csapat.

Nespoli két társa közül a Szojuz parancsnoka, a 42 éves Rjazanszkij képzettségét tekintve biokémikus, 2003-ban választották az orosz űrhajósok csapatába. Most másodszor vesz részt űrrepülésen. Korábban az ISS 37/38-as legénységében dolgozott, 166 napot töltött már a világűrben. A 49 éves amerikai Bresnik katonai pilóta volt. 2009-ben az Atlantis űrrepülőgéppel 11 napot töltött a Föld körül. Ő lesz szeptembertől az űrállomás 53. számú személyzetének parancsnoka.

A Szojuz MSZ-05 repülésének magyar vonatkozása, hogy az MTA Energiatudományi Kutatóközpont (EK) legújabb dózismérői is útnak indultak az ISS fedélzetére. Az ESA DOSIS-3D kísérletsorozatának tizenegyedik küldetése kezdődhet meg ezzel a starttal, melynek célja továbbra is a sugárzási tér széles körű felmérése az ISS Columbus moduljában. A Német Repülési és Űrügynökség (DLR) tudományos koordinálásával, széles nemzetközi együttműködés keretében végrehajtott kísérletsorozatban a kutatók az európai modul 11 pontjában végeznek dozimetriai célú méréseket kombinált termolumineszcens és szilárdtest nyomdetektorok segítségével.


A DOSIS-3D detektorainak elhelyezkedése a Columbus modul belsejében. (Kép: ESA / NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024