Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Visszatért a Szojuz TMA-19M
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA , Az űrállomás és kontinensünk - 2016.06.18 13:15.)

A Nemzetközi Űrállomás 47. személyzetéből három űrhajós – egy orosz, egy amerikai és egy brit – érkezett vissza a Földre.

Az orosz űrhajó visszatérő kabinja ma magyar idő szerint 11:15-kor landolt Kazahsztán területén. Benne az Nemzetközi Űrállomás (ISS) 47. legénységének parancsnoka, az amerikai Tim Kopra, a Szojuz parancsnoka, az orosz Jurij Melencsenko és az Európai Űrügynökség (ESA) képviseletében repült brit Tim Peake. A trió kevés híján 186 napot töltött a világűrben.


A Szojuz TMA-19M, még az ISS Rasszvet moduljához csatlakoztatva. A landolás előtt mintegy három és fél órával, 7:52-kor vált el az űrállomástól az űrhajó. (Kép: Tim Peake / ESA / NASA)

Malencsenko már korábban öt különböző alkalommal repült, a mostani hatodikkal együtt 827,4 napra növelte az űrben töltött összes idejét. Ezzel a világranglista második helyére jött fel, egyedül Gennagyij Padalka gyűjtött többet (öt repülés során összesen 878,5 napot). Kopra is járt már egyszer az ISS-en, így a neve mellett 244 nap áll. Peake újonc volt, így értelemszerűen 186 napot gyűjtött.


A légköri leereszkedés utolsó fázisa az ejtőernyős fékezéssel... (Kép: Bill Ingalls / NASA)


...és a földet érés pillanatai. (Kép: Roszkoszmosz)

Az ISS-en töltött idő alatt a három űrhajós kivette a részét két orosz Progressz, valamint egy-egy amerikai Dragon és Cygnus teherűrhajó érkezésével kapcsolatos munkákból. Kopra két űrsétán vett részt, egy perc híján 8 óra időben. Peake és Melencsenko egy-egy űrsétát végzett. Emellett szokás szerint részt vettek számtalan tudományos kísérletben, például a Bigelow Aerospace felfújható kísérleti moduljának (BEAM) elhelyezésében, valamint oktatási és ismeretterjesztő munkát is végeztek.

Az űrállomáson maradt három űrhajós közül az amerikai Jeffrey Williams vette át a parancsnoki teendőket. Két orosz társával, Alekszej Ovcsinyinnel és Oleg Szkripocskával együtt márciusban érkeztek, a Szojuz TMA-20M fedélzetén. Nemsokára ismét hatra egészül ki az ISS létszáma, de a váltást szállító következő orosz űrhajó, az új típusú Szojuz MSZ-01 startját technikai okokból nemrég elhalasztották. Ha minden a terveknek megfelelően zajlik, Anatolij Ivanyisin (Oroszország), Takuja Onisi (Takuya Onishi, Japán) és Kathleen Rubins (USA) július 7-én startol és 9-én érkezik az ISS-re.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024